Úradník dokáže od stola v Bruseli rozhodnúť, ktorý projekt je dobrý a ktorý nie

papiere
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Ďalší smutný príklad, ako sú tvorcovia politík na hony vzdialení ekonomickej realite v Európe. Predstava, že nejaký úradník dokáže od stola v Bruseli rozhodnúť, ktorý podnikateľský projekt kdekoľvek v Európe je dobrý a ktorý nie a ešte tam (často od tých skutočne dobrých) presunúť gigantické zdroje, je až bolestivá. Alebo sme skôr my vzdialení politickej realite? Toto totiž nie je výhradne „bruselský“ prístup, podobné chúťky má takmer každý vládnuci politik.

Realite je čoraz vzdialenejší aj svet štátnych dlhopisov. Úrok na španielskom 10-ročnom dlhopise po prvý krát v histórii spadol pod 2%. V krajine s 24 % nezamestnanosťou, dlhom na úrovni 100 % HDP a deficitom takmer 6% HDP. Španielsko bude musieť v roku 2015 predať dlh v hodnote 242 miliárd, aby sa udržalo v chode. A dopredu sa derie živelná politická strana, vyhlasujúca, že sa na dlh vykašle.

ECB pri zachraňovaní krajín hrala podstatne významnejšiu úlohu, ako sa tvárila

Popri týchto titulkových správach eurokrízových gurmánov určite zaujala aj situácia okolo postupne odtajňovaných listov ECB z roku 2010. Najskôr spôsobil rozruch list z novembra 2010 určený írskemu ministrovi financií. ECB v ňom dala jasné ultimátum – buď Írsko požiada o pomoc, alebo prestane poskytovať likviditu írskym bankám. Potvrdilo sa tým, že ECB pri zachraňovaní krajín hrala podstatne významnejšiu úlohu, ako sa tvárila, keď aktívne vstupovala aj do ich fiškálneho rozhodovania.

Teraz sa začínajú zjavovať e-maily smerované na Cyprus. ECB v nich presviedčala vedenie cyperskej centrálnej banky, aby použilo alternatívne opatrenia a udržala nesolventnú Cyprus Popular Bank v chode. Pôvodne chcela CPB použiť dostupné štátne dlhopisy na zaistenie zdrojov. Podľa ECB mala cyperská CB miesto toho zjemniť pravidlá na kolaterál poskytovaný CPB a dodať jej tak dodatočnú likviditu.

Pýtate sa, dodávať likviditu nesolventnej banke? A nemala by ECB fungovať ako strážnik eurozóny pred takýmto konaním národných centrálnych bánk, miesto aby to podporovala? Isteže, ECB porušila svoje kľúčové poslanie. Ale na jar 2012 zbankrotovalo Grécko a pár mesiacov na to (a vďaka tomu) hrozil bankrot ďalšieho členského štátu a kto vie čo všetko ďalšie. Pravidlá išli bokom, ako mnoho krát pred tým a mnoho krát potom v EÚ.

Viac..  J. Sturnaras: V roku 2024 sú možné štyri zníženia úrokových sadzieb ECB

Ako už dnes vieme, bankrot prišiel o rok neskôr. Za ten rok na infúziách do mŕtvej banky natieklo 10 miliárd krátkodobých úverov a stratil sa kopec času. Vonkajšie kapitálové kontroly (obmedzenie finančných transferov von z krajiny) trvajú dodnes.

Komisia má publikovať vyhodnotenie národných rozpočtov pre rok 2015

Najbližšia zaujímavá informácia príde posledný novembrový piatok. Komisia má s oneskorením publikovať vyhodnotenie národných rozpočtov pre rok 2015. Už dnes sa vie, že rozpočty Francúzska a Talianska porušujú čo sa dá. Otázka je, ako sa s tým Komisia vysporiada. Krajinám by podľa dohodnutých pravidiel mala za ich rozhadzovačnosť hroziť pokuta až v rádoch miliárd eur. Na takýto krok však sa v EÚ nenašlo odvahy ani proti menším rybám, nie druhej a tretej najväčšej ekonomike eurozóny. V kuloároch sa vedú reči, že krajiny dostanú čas do jari prísť s nejakými drobnými škrtmi (Francúzsko s 1 200 miliardovými verejnými výdavkami by malo škrtnúť 4 miliardy) a ak to nespravia, potom sa zase rozhodne, čo sa s nimi spraví.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Odporúčame pozrieť

ECB by mala tento týždeň poslednýkrát podržať sadzby nezmenené

Reagujúc na ďalšie spomalenie inflácie v eurozóne analytici predpokladajú, že Európska centrálna banka (ECB) na …

Consent choices