Grécko malo od nového roka opustiť záchranný program a začať fungovať na trhoch

grécky parlament
PHOTO: Flickr.

Od bankrotu na jar 2012 pomaly uletelo Grécko z radaru záujmu verejnosti, médií aj ekonómov. Pozornosť sa skôr sústredila na čoraz zúfalejšie Francúzsko, rozhárané Taliansko, či otázne Španielsko. Grécko malo od nového roka opustiť záchranný program a začať opäť fungovať na trhoch. Výrazne zlepšený primárny rozpočtový prebytok a padajúce úroky na gréckych štátnych dlhopisoch dávali zabudnúť aj na nevykrytú jeden až dvojmiliardovú rozpočtovú dieru pre budúci rok.

A zrazu prišiel prekvapujúci krok vlády. Kabinet sa rozhodol presunúť, alebo skôr prisunúť prezidentské voľby z januára 2015 na 17.decembra 2014. Hoci prezident je v tamojšom politickom systéme pomerne nedôležitá osoba, tento krok má dôležité implikácie. Prezidenta totiž volí parlament. Na zvolenie musí získať 200 hlasov. Ak nie je zvolený, voľba sa behom pár dní musí zopakovať a potom prípadne ešte raz. Vtedy minimálny počet hlasov klesne na 180. A to je stále problém, keďže vládnuca koalícia mala pri poslednom hlasovaní 155 hlasov. Ak sa prezidenta nepodarí zvoliť, budú v januári nasledovať predčasné parlamentné voľby. A o ich výsledku majú predvolebné prieskumy pomerne jasnú predstavu. Náskok SYRIZA nie je nijak dramatický, ale víťaz volieb dostáva bonus 50 poslancov, čo mu v 300-hlavom parlamente dáva silnú pozíciu.

Premiér Samaras spravil strategické rozhodnutie pár hodín po tom, čo Grécko dostalo na prvé dva mesiace roka 2015 odklad na implementáciu posledných krokov záchranného balíčka, ktoré by mu opäť ubrali niečo z popularity a podpory. Kapitolu „bailout Grécka“ nechal otvorenú a dúfa, že neistota a strach bude hrať v prospech jeho koalície pri prezidentských voľbách. S podporou SYRIZA a druhej komunistickej strany rátať nemôže, ale zvyšné malé strany by mohli pridať kľúčových 25 hlasov.

Viac..  Eugen Jurzyca: Ukazuje sa, že ekonomika EÚ začína zaostávať v konkurencieschopnosti. VIDEOBLOG

Aténska burza zažila najväčší jednodňový prepad od roku 1987

Neistotu tento krok teda vyvolal riadnu. Aténska burza zažila najväčší jednodňový prepad od roku 1987 a momentálne má jej index najnižšiu hodnotu od polovice 90.rokov. Úroky na gréckych dlhopisoch vystrelili zo 7% na skoro 9%, vysoko nad hranicu udržateľnosti (ešte v septembri sa pohybovali okolo 5,5% hranice). Bankové tituly zaznamenali dvojciferné straty. Samaras hneď zahral podľa plánu a obvinil hlavného oponenta zo „šírenia teroru na finančných trhoch.“

Obavy sú zrejmé. Ak by Samarasovi ťah nevyšiel a voľby vyhrala SYRIZA, hrozil by celý rad vecí. Nielen odmietnutie dokončenia plánu pomoci a ohrozenie rozpočtu krajiny, ale v najhoršom prípade odpis časti gréckych dlhov. Aspoň taký je program SYRIZA. Hrozí aj kolaps bankového systému. Grécke banky prežívajú len vďaka úverovej linke od ECB v hodnote asi 40 miliárd eur, nad ktorej podmienkami ECB privrela oči. Výmenou za dôslednú kooperáciu v implementácii záchranného plánu.

Hrozí – šanca je, že táto radikálna strana bude mať problém nájsť partnerov do vlády, keďže medzi gréckymi stranami moc kamarátov nemá. Je na nože dokonca aj s komunistickou KKE. A možno nakoniec nebude zďaleka tak radikálna, ako sa tvári. Pragmatizmus je neoceniteľná politická schopnosť.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O red

Odporúčame pozrieť

Grécke ostrovy spúšťajú špeciálny vízový program pre tureckých návštevníkov

Na gréckom ostrove Rhodos v pondelok otvorili nový terminál na špeciálny vízový program pre tureckých …

Consent choices