Porošenko posiela na separatistický Donbas elektrinu a plyn

porošenko
Petro Porošenko, ukrajincký prezident. PHOTO: Flickr.

DONBAS – Ukrajinský prezident Petro Porošenko v nedeľu nariadil vláde, aby zaistila dodávky elektriny a plynu pre obyvateľov povstaleckých oblastí na východe krajiny. Do konca tohto roku chce hlava štátu dohodnúť so separatistami výmenu rukojemníkov a zajatcov.

Prezidentský príkaz je na začiatku zimy pre Donbas vítaná správa. O to viac, že od polovice novembra vyhlásil Kyjev faktickú hospodársku blokádu vzbúreneckých zón.

Štátne úrady v Doneckej a Luhanskej oblasti prestali pracovať, centrálna banka z Donbasu stiahla hotovosť a zablokovaná bola i výplata peňazí a sociálnych dávok.

„Je potrebné, aby ľudia dostali možnosť prežiť ťažké obdobie a vedeli, že môžu počítať so štátnou pomocou,“ komentoval Porošenko svoje rozhodnutie.

Zdôraznil tiež potrebu zaistiť pre ukrajinských obyvateľov povstaleckých oblastí dostatok potravín a liekov.

Výmena rukojemníkov a zajatcov

Do konca roku sa chce Porošenko s povstalcami dohodnúť na výmene zajatcov a rukojemníkov. Podľa Kyjeva zadržujú separatisti 684 Ukrajincov, vojakov je v zajatí 181, nezvestných evidujú ukrajinské úrady 1600 osôb. Proruskí separatisti tvrdia, že ukrajinská armáda drží v zajatí vyše 800 ich bojovníkov.

Viac..  Americký Chevron rokuje o dlhodobých dodávkach LNG pre Európu

Výmena zajatcov má byť súčasťou širšej dohody o zastavení paľby, ktorú by obe bojujúce strany mali uzavrieť na pripravovanom rokovaní v bieloruskom Minsku. Stretnutie bolo počas posledného týždňa dvakrát odložené a dohoda o novom termíne zatiaľ neexistuje.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Dodávky ruského plynu do Európy klesli v prvej polovici novembra o takmer 7 %

Denné dodávky plynu do Európy od ruského plynárenského koncernu Gazprom klesli za prvú polovicu novembra …

Consent choices