Vianoce prežijeme v teple. Zastavenie dodávok plynu nehrozí

plyn
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRATISLAVA – Slovenskí spotrebitelia sa nemusia obávať obmedzenia či zastavenia dodávok zemného plynu počas sviatočného obdobia, ako aj cez celú zimnú vykurovaciu sezónu. Zhodli sa na tom minister hospodárstva Pavol Pavlis a predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Štefan Šabík.

„Pripravili sme sa na všetky scenáre. Dodávky plynu sme schopní pokryť najmä vďaka tomu, že máme naplnené zásobníky, realizujeme nákup plynu zo západu na medzinárodných trhoch a máme podpísaný diverzifikačný kontrakt, ktorý nám v prípade potreby zabezpečí 2 milióny metrov kubických plynu denne,“ vyhlásil Šabík.

„Vianočné sviatky a Nový rok budú, čo sa týka zásobovania plynu, bezproblémové. Ruský medveď nám zimu nepokazí,“ dodal minister hospodárstva Pavol Pavlis. V zásobníkoch má SPP v súčasnosti približne 1,3 miliardy metrov kubických plynu.

Rezervné toky

Najväčší dodávateľ zemného plynu na Slovensku, ktorý dodáva plyn zhruba 1,3 miliónu zákazníkom, vie v prípade prerušenia dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu doviesť plyn aj zo západu prostredníctvom reverzných tokov, ktoré má Slovensko s Rakúskom a Českou republikou.

„Situáciu sledujeme a aj počas sviatkov budeme pripravení potrebné opatrenia v spolupráci s prevádzkovateľom distribučnej sústavy, prepravnej siete a zásobníkov ihneď realizovať,“ konštatoval Šabík.

Pomsta Ruska?

SPP stále eviduje krátenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu. V súčasnosti je toto krátenie na úrovni zhruba 40 percent. Slovenský plynárenský priemysel, ktorého jediným akcionárom je štát, dostáva menej plynu z Ruska cez Ukrajinu zhruba od začiatku septembra tohto roka.

Viac..  Europoslanec Vladimír Bilčík vysvetľuje svoj odchod od Demokratov

Najprv išlo o krátenie dodávok plynu na úrovni 10 percent, neskôr to bolo 25 percent. V októbri sa krátenie dodávok vyšplhalo na úroveň 50 percent.

Odôvodnenie nižších dodávok sa rôznilo. Niektorí európski a slovenskí politici tvrdili, že ide o akúsi pomstu Ruska voči prijatým sankciám zo strany EÚ. Ruská strana to odmietala. Podľa nej dôvodom krátenia dodávok plynu, ktoré sa okrem Slovenska dotklo aj Poľska či Maďarska, je napĺňanie ruských podzemných zásobníkov plynu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš.

O ram

Odporúčame pozrieť

Dodávky ruského plynu do Európy klesli v prvej polovici novembra o takmer 7 %

Denné dodávky plynu do Európy od ruského plynárenského koncernu Gazprom klesli za prvú polovicu novembra …

Consent choices