Pawel Pawlikowski. PHOTO: © European Union 2014

Víťaz filmovej ceny LUX 2014 opisuje Idu. Film tvoril pre ideálneho diváka

Pawel Pawlikowski. PHOTO: © European Union 2014
Pawel Pawlikowski. PHOTO: © European Union 2014

Po získaní Európskej filmovej ceny v Rige sa film Ida stal víťazom ceny Európskeho parlamentu – LUX 2014. O tom kto túto cenu získa rozhodovali poslanci Parlamentu. Režisér filmu Paweł Pawlikowski si cenu prevzal osobne, priamo od predsedu Parlamentu Martina Schulza.

Cena LUX sa udeľuje filmom, ktoré smerujú k európskym hodnotám. Podľa režiséra sa Ida nedá zhrnúť do jednej témy ale predstavuje mnoho línií. „V Poľsku vznikli filmy na tému holokaustu, vysporiadavania účtov, kritické k poľským postojom. Také filmy tu boli. Ale ja nie som taký režisér. Pokúsil som sa urobiť film o univerzálnych témach, vine, slabosti a tiež odpúšťaní, o paradoxoch ľudskej duše a historických situácií,“ povedal režisér filmu.

Film bol režírovaný pre akéhosi ideálneho diváka, ktorého tvorca Idy v Európe očakával a vedel, že sa taký nájde. Je to prirodzene poľský film, no podľa režiséra Pawlikowského si svojho diváka nájde aj v Amerike. „Číra drzosť natočenia takéhoto filmu mi pripomína poľské umenie z 50. a začiatku 60. rokov 20. storočia., keď to bolo dobrodružné, povážlivé, keď sme chceli imitovať západ. Verím, že Ida je súčasťou tejto tradície,“ vysvetľuje režisér.

Viac..  Poznáme víťazov aktuálneho ročníka súťaže mladých prekladateľov EÚ

Viac sa dozviete v priloženom videu: 

 

O vik

Odporúčame pozrieť

Teona Mitevska

Teona Mitevska: Petrunya je príkladom toho, akú majú filmy silu meniť veci

Filmovú cenu LUX tento rok od parlamentu získal film God Exists, her name is Petrunya. …

Consent choices