Európsky rok rozvoja. Koľko prispieva Únia na rozvojovú pomoc?

Európska únia je spoločne so svojimi členskými štátmi najštedrejším poskytovateľom rozvojovej pomoci na svete. V roku 2013 sa ich celkový príspevok na boj proti chudobe po celom svete vyšplhal na 56,5 miliárd eur, čo činí viac ako polovicu celosvetovej rozvojovej pomoci. V decembri 2013 Parlament odsúhlasil balík vo výške viac ako 51,4 miliardy eur, ktoré by mali byť určené na vonkajšiu pomoc počas rokov 2014-2020.

Fullscreen capture 09012015 125659.bmp
Európska únia sa rozhodla zasvätiť tento rok rozvojovej spolupráci a pomoci, nazvala ho preto Európskym rokom rozvoja. Snaží sa tak vyzdvihnúť dôležitosť medzinárodnej rozvojovej politiky a kľúčovú úlohu, ktorú v tejto oblasti zohráva spoločne so svojimi členskými štátmi.

V roku 2013* venovala EÚ na rozvojovú pomoc 14,86 miliárd eur, čo predstavuje približne 9% jej rozpočtu. Na pomoc tým najchudobnejším tak prispieva každý Európan v prepočte 8 centami na deň.

Na obdobie 2014-2020 bolo vyčlenených 51,419 miliárd eur. Rozvojová pomoc Únie prúdi do približne 150 krajín po celom svete od Afganistanu až po Zimbabwe. EÚ sa pri poskytovaní pomoci sústreďuje na najchudobnejšie krajiny sveta. Približne 75% celkovej európskej pomoci prúdi práve do týchto krajín, ku ktorým patria napríklad aj štáty subsaharskej Afriky. Viaceré rozvojové krajiny, ako napríklad India či štáty Ázie a Latinskej Ameriky, zaznamenali počas posledných rokov silný hospodársky rast, vďaka čomu sa im podarilo chudobu redukovať.

Viac..  Júlia Navaľná: „Ak chcete poraziť Putina, bojujte s jeho zločineckým gangom"

O ram

Odporúčame pozrieť

Donald Tusk

K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

K Európskej únii, transatlantickej spolupráci a NATO neexistuje alternatíva. Uviedol to poľský premiér Donald Tusk …

Consent choices