Parlament včera rokoval o situácii v Líbyi

libya
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Parlamentné plénum v utorok rokovalo o zhoršujúcej sa situácii v Líbyi spoločne s vysokou predstaviteľkou Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicou Mogherini. Predseda parlamentnej delegácie pre vzťahy s krajinami Maghrebu Pier Antonio Panzieri nám ešte pred začatím rozpravy povedal, že „Líbyi hrozí, že prestane byť štátom.“ Situácia v Líbyi je aj predmetom návrhu uznesenia, o ktorom budú europoslanci hlasovať vo štvrtok napoludnie.

Od začiatku líbyjského povstania uplynuli už takmer štyri roku, no znepriatelené politické skupiny a ozbrojené milície tu stále bojujú o moc. Európsky parlament v septembri 2014 prijal uznesenie, v ktorom odsúdil rastúce využívanie násilia v tento krajine. Sprostredkovaním dialógu s jej hlavnými silami bol poverený zástupca generálneho tajomníka OSN pre Lýbiu Bernardino León.

Podľa Piera Antonia Panzeriho* sa „Líbya nachádza vo veľmi zložitej situácii, vládne tam chaos a hrozí jej, že prestane byť štátom. Tento stav vyvoláva obavy ohľadom energetických zdrojov, toku nelegálnych prisťahovalcov a prítomnosti teroristických skupín.“ Úlohou Európy je podľa neho „okrem podporovania práce Bernardina Leóna, aj podpora dialógu medzi rôznymi frakciami a posilňovanie legitimity zvoleného líbyjského parlamentu.“ Varuje pritom, že nestáva nám moc času nazvyš.

Viac..  Miriam Lexmann: V pomoci ženám a deťom sme o krok ďalej

O ram

Odporúčame pozrieť

Yemen

Najnebezpečnejšími krajinami pre Slovákov sú Irak, Sýria, Líbya, Jemen a Somálsko

BRATISLAVA – Najnebezpečnejšími krajinami pre Slovákov sú Irak, Sýria, Líbya, Jemen a Somálsko. Informoval o …

Consent choices