mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Mikolášik žiada britského ministra stopnúť kontroverznú techniku produkcie detí

mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH) vyzýva britského ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta, aby zastavil hlasovanie o legalizácii rodenia detí s tromi biologickými rodičmi. Kontroverzný zákon, ktorý by po prvýkrát v dejinách zasiahol do genetiky ľudského rodu, má byť v najbližších dňoch predmetom schvaľovania v britskom parlamente.

Britská vláda chce umožniť legálne vytvorenie detí s tromi biologickými rodičmi. Bol by to nepredstaviteľný zásah do genetického dedičstva celého ľudstva, ktorý by povolil možné vyskladanie si detí ako dizajnérskych výrobkov, povedal Mikolášik v súvislosti s aktuálnou snahou britskej vlády uzákoniť rodenie detí, ktoré by mali troch biologických rodičov. Britského ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta Mikolášik písomne vyzýva, aby zastavil proces prijímania zákona, ktorý by mal podľa neho “nedozierne dôsledky pre ľudstvo a jeho ďalšie generácie”.

Písomný apel europoslanec ministrovi odovzdá ako výzvu predstaviteľov Európskeho parlamentu (EP). V týchto dňoch preň hľadá podporu čo najširšej skupiny europoslancov, s výzvou na podporu sa obrátil na všetkých kolegov v EP. Ak by Veľká Británia zákon schválila, stala by sa prvou krajinou na svete, ktorá by takýto lekársky postup umožňovala. Legálne by potom bolo možné v prípade veľmi zriedkavých dedičných chorôb odobrať chybnú mitochondriálnu DNA z vajíčka a nahradiť ju inou, ktorá by pochádzala od ďalšej ženy, a teda od tretieho rodiča. Takýto proces by bol fatálnym zásahom do ľudského genómu a jeho povolenie by bolo tragickým popretím ľudskej dôstojnosti a zodpovednosti, ktorú máme ako spoločnosť za blaho detí,” zdôraznil Mikolášik, ktorý je v EP predsedom frakčnej skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť.

Viac..  Európska komisia predkladá návrhy opatrení na zníženie administratívnej záťaže poľnohospodárov

Mikolášik ďalej upozorňuje, že tento biologicky náročný proces nevyvoláva len otázniky ohľadom jeho bezpečnosti a účinnosti, ale je aj hlbokým právnym, etickým a spoločenským problémom. Procedúra je vyvinutá špeciálne na pomoc ženám trpiacim na ojedinelé genetické ochorenie. Europoslanec, ktorý je zároveň lekárom, však poukázal na hrozbu možného precedensu pre klonovanie a vytváranie takzvaných “dizajnérskych detí”. Opakovane dôrazne odsudzujem kroky k budovaniu tzv. priemyslu na tvorbu detí podľa kritéria kvality, čo je absolútne neakceptovateľné,” uviedol s tým, že tieto legalizačné snahy sú v ostrom rozpore s platnými medzinárodnými dokumentmi na ochranu ľudskej dôstojnosti.

O red

Odporúčame pozrieť

Mikolasik

Mikolášik o dvojitej kvalite produktov: Dovážame až 50% výrobkov, ktoré nespĺňajú bezpečnostné kritériá

ŠTRASBURG / Po dvojakej kvalite potravín europoslanci začali riešiť aj dvojakú kvalitu spotrebných výrobkov. Na európsky …

Consent choices