Parlament zaujíma, či členské štáty neposkytujú veľkým firmám daňové výhody

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: Flickr.

Pri popíjaní latte v Starbuckse a ťukaní do iPhonu sa vám môže zdať svet daní na hony vzdialený. No vyvedieme vás z omylu. Starbucks i Apple sú veľké korporácie zarábajúce obrovské peniaze. Komisia si však nie je istá, či platia aj tomu zodpovedajúce dane. Spustila preto vyšetrovanie s cieľom zistiť, či im niektoré štáty Únie neposkytujú isté daňové výhody. Ani Parlament nie je voči týmto podozreniam ľahostajný. Zriadil preto osobitný výbor, ktorý sa bude zaoberať daňovými rozhodnutiami.

Daňové rozhodnutia

O daňových rozhodnutiach (anglicky tax rulings) hovoríme vtedy, ak daňový úrad vydá dokument, v ktorom pre konkrétnu firmu dopredu stanoví, akým spôsobom sa jej bude vymeriavať daň a aké daňové pravidlá sa pri tom použijú. Takéto konanie je úplne legálne a nikto sa nad tým obzvlášť nepozastavoval. Až kým sa neprevalila kauza LuxLeaks.

Európska komisia preto spustila sériu vyšetrovaní, ktorých cieľom bolo zistiť, či niektoré krajiny takto nezvýhodňujú nadnárodné korporácie. Na muške mala pritom Luxembursko (Fiat, Amazon), Írsko (Apple), Belgicko a Holandsko (Starbucks).

17. decembra Komisia oznámila, že svoje vyšetrovania sa chystá vykonávať v celej európskej dvadsaťosmičke. Vo svojej tlačovej správe uvádza, že vo viacerých členských štátoch existuje podozrenie, že nadnárodným firmám umožňujú čerpať výhody plynúce z ich daňového systému a tým pádom znížiť ich daňové zaťaženie.

Európsky parlament v tejto súvislosti zriadil osobitný 45-členný výbor, ktorý bude dohliadať na daňové rozhodnutia a ďalšie opatrenia podobného charakteru alebo účinku.

Viac..  Spotrebitelia v eurozóne zvýšili inflačné očakávania

Kde je problém?

Daňové úrady majú pri vypracovávaní daňových rozhodnutí dosť voľnú ruku. Komisia sa preto obáva, že v niektorých členských štátoch môžu tieto kroky viesť k zníženiu daňového bremena pre vybrané korporácie, čím sa im dostáva nemalej konkurenčnej výhody. Keby štáty poskytovali daňové rozhodnutia pre všetky firmy, všetko by bolo v poriadku. Problém nastáva vtedy, keď sa takto zvýhodňujú len niektoré firmy – napríklad len nadnárodné korporácie, pričom na domáce podniky sa pritom zabúda. V prípade takéhoto selektívneho zaobchádzania je už reč o štátnej pomoci. A tá je zakázaná.

Na dosiahnutie vyvážených štátnych rozpočtov je dôležité, aby všetky firmy – vrátane tých veľkých – platili svoje dane. Zvlášť teraz, keď sa ľuďom donekonečna opakuje, aby si utiahli opasky a nespoliehali sa toľko na štátnu prozreteľnosť. Podľa Komisie nás agresívne daňové plánovanie a daňové úniky každoročne ukracujú o tisíc miliárd eur.

O ram

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices