Útočníci na Charlie Hebdo mali mať zbrane zo Slovenska

charlie hebdo
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRATISLAVA/PARÍŽ – Francúzskych policajtov priviedli zbrane teroristov, ktorí zaútočili na týždenník Charlie Hebdo a parížsky košer supermarket, na Slovensko. Slovenská polícia momentálne pátra v účtovných knihách obchodníkov so zbraňami. Informáciu priniesol denník Nový Čas.

Detektívi pátrajú po ľuďoch, ktorí mohli na Slovensku nakúpiť znehodnotené samopaly, opraviť ich a predať na čiernom trhu pre účely teroristov.

Minister vnútra Robert Kaliňák pred novinármi bližšie informácie o vyšetrovaní neuviedol. Uviedol ale, že rezort pripravuje sprísnenie podmienok na manipuláciu s niektorými druhmi zbraní.

Prerobené samopaly

Pri masakri v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo a pri následných útokoch zahynulo vo Francúzsku sedemnásť ľudí. Niektoré zo zbraní, ktoré vyšetrovatelia zadržali, boli podľa denníka Nový Čas legálne zakúpené na Slovensku.

Má ísť o takzvané expanzné zbrane. Teda samopaly, ktoré boli upravené tak, aby v nich nemohlo byť použité klasické strelivo.

Kontrola v Partizánskom

V predajni zbraní v Partizánskom TV JOJ potvrdili, že si polícia vyžiadala potrebné dokumenty. „Polícia u nás zisťovala a zapisovala si, komu sme predali zbrane a aké zbrane,“ povedal predajca strelných zbraní František Gajdoš.

Polícia oslovila všetkých predajcov na Slovensku, ktorí svojim klientom predávajú znehodnotené útočné pušky – samopal vzor 58. Francúzska polícia chce takýmto spôsobom prísť na stopu osobám, ktoré mohli spolupracovať s francúzskymi teroristami.

Polícia podľa obchodníkov so zbraňami skúma evidenčné knihy, kto si konkrétny typ útočnej pušky kúpil. „Nemôžem poskytovať bližšie informácie, ale to je štandardný problém expanzných zbraní,“ uviedol minister vnútra Robert Kaliňák.

Viac..  Ministri vnútra EÚ sa dohodli zlepšiť podporu a uznávanie pre obete terorizmu

Vyšetrovanie aj v Českej republike

Francúzska polícia sa kontaktovala aj na Českú republiku. „Mali sme niekoľko žiadostí, ktoré sme splnili a plníme,“ uviedla hovorkyňa českého policajného prezídia Jana Macalíková.

Podľa odborníka na zbrane Michala Kindla, terorista v Paríži použil nástupcu českej zbrane SA 58. „Bol to skrátený model, ktorý sa volá Sporter compaq,“ uviedol Michal Kindl.

Sprísnenie pravidiel

Na nákup znehodnotených zbraní, do ktorých sa používajú slepé náboje, nepotrebujú záujemcovia na Slovensku od úradov povolenie. Predaj týchto zbraní je na Slovensku prístupný občanom starším ako 18 rokov.

Kaliňák chce sprísniť tieto pravidlá. „Upravované zbrane, prerábané zo starých na expanzné vždy predstavovali riziko. V prvom rade je potrebné obmedziť predaj týchto zbraní cez internet,“ poznamenal Kaliňák.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Avramopoulos, King

EÚ chce zlepšiť cezhraničný prístup k elektronickým dôkazom pri vyšetrovaní trestných činov

Členské štáty EÚ sa dohodli, že Komisii udelia dva mandáty na začatie medzinárodných rokovaní zameraných …

Consent choices