Nový register transparentnosti má občanom jasne ukázať, kto a aké záujmy má v spojitosti s európskymi úradníkmi. Týka sa firiem a záujmových skupín. Háčik je v tom, že nie je povinný.
Systém, ktorý má vniesť do činnosti európskych úradov oveľa viac transparentnosti je obmedzený, myslí si podpredsedníčka EP Sylvie Guillaumeová. Na to, aby mohol byť taký mechanizmus skutočné funkčný, musí stáť na legislatíve. Parlament takú snahu má, viazne to podľa nej pred dverami Rady EÚ: „Zostáva to v rovine požiadavky. Komplikovane sa totiž zavádza, lebo by si to žiadalo jednohlasné stanovisko Rady. A to nie je ľahké.“
Register transparentnosti sa týka osôb mimo inštitúcií EÚ, ktoré nejakým spôsobom chcú vplývať na prácu a rozhodnutia úradníkov EÚ. V praxi to znamená, že medzi nich by register zrejme zarátal aj novinárov, myslí si Pieter Cleppe z organizácie Open Europe. Podpredsedníčka Parlamentu Guillaumeová upozornila, že aj keby register novinárov definoval do triedy nátlakových, ovplyvňujúcich osôb, systém im nezakáže svoju činnosť. A to, s kým sa politici stretávajú, koniec koncov záleží na ich mravoch a úcte k zákonom a morálke, tvrdí podpredsedníčka EP.
Zároveň si myslí, že hoc aj povinná registrácia by nezabránila nekalým, nátlakovým praktikám na úradníkov. „Nátlakové skupiny, lobisti a záujmové skupiny, ktoré sa chcú skryť, lebo chcú konať na hrane zákona, môžu aj budú operovať tajne. Neexistuje zázračný prostriedok, ktorý by zaistil, žeby aj povinný bol zárukou správneho konania v rámci európskych inštitúcií.“
Rozhovor s podpredsedníčkou si môžete pozrieť tu: