Kauzou minulého týždňa bol zdvihnutý prostredník ministra financií Varoufakisa

Varoufakis
Grécky minister financií Yanis Varoufakis. PHOTO: Flickr.

Najhorúcejšou a zároveň najbizarnejšiou kauzou minulého týždňa bol zdvihnutý prostredník ministra financií Varoufakissa, ktorého niektorí pri tejto príležitosti premenovali na Varoufakerisa. Ten údajne pred vyše rokom, ešte ako politický kandidát ukázal známe hanlivé gesto smerom k nemeckým požiadavkám počas príhovoru. Pár dní po vypuknutí nemeckej mediálnej búrky rozhorčenia nemecký komik Jan Böhmermann vyhlásil, že video účelovo zostrihal, aby kauzu vyvolal. Úplná komédia nastala o pár dní, keď ten istý človek povedal, že si zostrihanie vymyslel a Varoufakis gesto skutočne ukázal. Vcelku bizarné problémy vzhľadom k tomu, že sa bavíme o ekonomickom kolapse členského štátu EÚ, čo poviete?

 Vo Francúzsku prebehli regionálne voľby, v ktorých vyhrala stredo-pravá UMP

Vo Francúzsku prebehli regionálne voľby, v ktorých vyhrala s 32,5 % hlasov stredo-pravá UMP bývalého prezidenta Sarkozyho. Všetky oči však boli na výsledkoch Národného frontu Marine Le Pen. Ten s 25 % dosiahol historický úspech a porazil 21 % Hollandeho socialistov. V poslednú marcovú nedeľu prebehne ešte aj druhé kolo, no Marine Le Pen už teraz nemusí šetriť odvážnymi vyhláseniami. A nešetrí: „Ak ma ľudia [v roku 2017] zvolia prezidentkou, o šesť mesiacov neskôr bude referendum o vystúpení z EÚ,” zaznelo z jej úst v televíznom interview. Britské referendum tak môže dostať konkurenta.

Naopak, v Andalúzskych regionálnych voľbách príliš neuspela anti-euro strana Podemos, keď získala len 15 kresiel zo 109, ďaleko za 47 kreslami socialistov a 33 kreslami vládnucich konzervatívcov. Môžeme hádať, či na španielskych voličov zaberá odstrašujúci efekt Grécka, v ktorý dúfajú španielski konzervatívci aj socialisti.

Nemali by sme zabúdať, že veľké veci sa dejú aj mimo hraníc EÚ. Menší štátny bankrot sa chystá pár kilometrov východne od Košíc. Balík 15 miliárd dolárov ukrajinského dlhu čaká v nasledujúcich štyroch rokoch reštrukturalizácia (hoci MMF radšej používa menej boľavý termín „dlhová operácia“). Zatiaľ však nie je isté, či pôjde „len“ o predĺženie splatnosti, alebo sa natvrdo odpíše časť istiny.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová: Európska únia potrebuje reformu, ale navrhované zmeny sú pre mňa neprijateľné

Schválil tento týždeň francúzsky parlament nejakú bláznivú reguláciu? Ale samozrejme, že váhate! Všetky nové komerčné budovy vo Francúzsku budú musieť mať na streche trávnik, alebo solárne panely. Očakávame, že v záujme záchrany Zeme (a švajčiarskych kont príslušných lobistov) populárne baretky na hlavách Francúzov čoskoro nahradia povinné črepníky s lopúchmi.

Brusel skúša povinné zavedenie jednotného daňového základu pre firmy

Ale chystajú sa aj menej veselé, celoeurópske regulácie. Hoci by veľmi chcel, Bruselu sa nedarí zakázať konkurenciu daňových sadzieb medzi členskými štátmi. Preto to skúša aspoň povinným zavedením jednotného daňového základu pre firmy (tj. metodiky vyrátania sumy, z ktorej sa platia dane) vo všetkých členských štátoch. Takéto opatrenie by výrazne obmedzilo možnosť krajín súťažiť o čo najefektívnejší daňový systém testovaním vlastných politík. Zničenie konkurenčného prostredia medzi politikmi jednotlivých štátov nevadí, hlavne aby sa podarilo vybrať viac daní!

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Odporúčame pozrieť

Macron chce naštvať nezaočkovaných. Chce v tom pokračovať „až do konca“

Prezident Emmanuel Macron sa v rozhovore pre noviny Le Parisien vyjadril, že naďalej plánuje vytvárať …

Consent choices