Vzťahy medzi Západom a Ruskom sa ďalej zhoršujú

rusko vlajky
PHOTO: Flickr.

OSLO/NEW YORK – Pätica severských krajín vo štvrtok uzavrela dohodu o bližšej obrannej spolupráci pre údajnú rastúcu hrozbu zo strany Ruska. V rovnaký deň prichádza pre Moskvu aj výzva z bruselského sídla NATO. To žiada, aby Rusi znížili počet svojich pracovníkov v stálej misii. Podľa denníka The New York Times tak aliancia chce znížiť pravdepodobnosť výskytu ruských špiónov.

Ministri obrany Švédska, Nórska, Fínska, Dánska a Islandu uviedli, že severná Európa sa musí pripraviť na možnú krízu či incidenty v súvislosti s aktivitami Ruska, ktoré predstavuje „najväčšiu výzvu pre bezpečnosť v Európe“.

Ministri skonštatovali, že ruskí lídri ukázali, že sú pripravení použiť vojenské prostriedky na dosiahnutie svojich politických cieľov i keď to znamená porušenie medzinárodného práva. Upozornili aj na údajné a špionážne aktivity v Pobaltí a v ďalších severoeurópskych oblastiach.„Ruská armáda provokuje v blízkosti našich hraníc a v Pobaltí už niekoľkokrát došlo k narušeniu hranice,“ vyhlásili šéfovia obrany severských krajín.

„Ruská propaganda a politické manévre podnecujú konflikty medzi národmi a v organizáciach ako ej NATO či Európska únia,“ dodali.

Tieto vyhlásenia prichádzajú v období zvýšeného napätia v Európe, ktoré vzrástlo potom, ako Rusko minulý rok anektovalo Krym. V pobaltských krajinách žije početná ruská menšina, rastú preto obavy z ruskej intervencie.

Viac..  Finančná dohoda s EK pridáva Slovensku ďalšie milióny k Plánu obnovy a odolnosti SR

Menej Rusov v NATO

V rovnaký deň prichádza aj informácia NATO, ktoré podľa denníka The New York Times vyzvalo Moskvu, aby znížila svoj počet pracovníkov v ruskej misii. Stále ruské zastúpenie pri bruselskom sídle NATO má totiž príliš veľa členov. Pracuje ich tu viac ako päťdesiat. NATO chce, aby sa tento počet znížil na tridsať.

Mnoho z nich totiž môže byť agentmi ruských tajných služieb. Toto opatrenie by pravdepodobnosť prítomnosti špiónov malo znížiť.

Kontakty medzi NATO a Ruskom boli po anexii Krymu zmrazené, a tak Moskva podľa aliančných expertov silné zastúpenie v Bruseli nepotrebuje.

Moskva na výzvu NATO zatiaľ nezareagovala.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Dodávky ruského plynu do Európy klesli v prvej polovici novembra o takmer 7 %

Denné dodávky plynu do Európy od ruského plynárenského koncernu Gazprom klesli za prvú polovicu novembra …

Consent choices