Putinove príjmy sa za minulý rok zdvojnásobili

putin
Vladimír Putin, ruský prezident. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin minulý rok zarobil 7,7 miliónov rubľov, čo je viac ako 140 tisíc eur, a to je dvojnásobok príjmov z roku 2013. Vyplýva to z priznania príjmov ruských štátnych činiteľov, ktorý v stredu zverejnili na svojom webe Kremeľ a vláda.

Svoj plat takmer zdvojnásobil premiér Dmitrij Medvedev, ktorý si minulý rok zarobil podľa dokumentu 8 miliónov rubľov (149 000 eur). Povinný prehľad majetkových pomerov ale nevypovedá nič o tom, ako sa Putinovi s Medvedevom podarilo príjmy zvýšiť. Mohlo im napríklad pomôcť zvýšenie platov na dvojnásobok, ktorý Putin podpísal sebe a Medvedevovi.

Krízové rozhodnutie z marca minulého roka znížiť sebe, premiérovi a niektorým ďalším ústavným činiteľom plat o desať percent predstavuje len kozmetickú úpravu. Aj napriek tomu zarábajú Putinovi a Medvedevovi kolegovia omnoho viac.

Najviac má Chloponin

Najlepšie je na tom podľa priznania vicepremiér Alexander Chloponin s príjmom 281 miliónov rubľov (viac ako 5 miliónov eur), teda 36-krát vyšším než prezident. Viacerí o bohatstve „chudobného“ prezidenta Putina silno pochybujú a špekulujú – to sa môže podľa niektorých vyšplhať aj na desiatky miliárd dolárov.

Viac..  Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

V Putinovom portfóliu sa nachádza podiel v plynárenskom monopole Gazprom, takmer tretinový podiel v Surgutneftegase a 50-percentný podiel v švajčiarskej spoločnosti Gunvor obchodujúci s ropou. Dôkazy o tom ale neexistujú.

Podľa portálu NBCNews vlastní šéf Kremeľa pozemok rozprestierajúci sa na 1 500 metroch štvorcových na predmestí Moskvy. Byt veľký 77 metrov štvorcových s garážou v Moskve. Apartmán o rozlohe 154 metrov štvorcových a dve autá – veteránov značky Volga, jednu Ladu-Nivu a príves Skif.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že …

Consent choices