Lídri EÚ o imigrantoch. Na ich záchranu pôjde 9 miliónov eur mesačne

migranti
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRUSEL/BRATISLAVA – Lídri Európskej únie sa vo štvrtok na mimoriadnom summite v Bruseli dohodli na strojnásobení financovania záchranných a pátracích operácií v Stredozemnom mori, po tom ako sa v jeho vodách v snahe dostať sa k brehom Európskej únie, utopilo od začiatku tohto roka už takmer 2 000 migrantov.

Strojnásobenie vyčlenených financií znamená, že na nadchádzajúce operácie v tejto oblasti budú členské štáty odteraz vynakladať približne 9 miliónov eur mesačne.

„Chceme konať rýchlo. Preto strojnásobíme finančné prostriedky pre príslušné misie agentúry Frontex, čo by malo situáciu výrazne zlepšiť,“ vyhlásila po skončení mimoriadneho summitu nemecká kancelárka Angela Merkel.

„Za Nemecko môžem dodať: ak sa ukáže, že finančné prostriedky nie sú dostatočné, budeme o veci znova hovoriť. Peniaze by tu nemali hrať žiadnu úlohu,“ dodala Merkel.

Lode, lietadlá, vrtuľníky

Lídri EÚ sa na summite zhodli aj na potrebe poskytnutia ďalších lodí, lietadiel a vrtuľníkov, ktoré poslúžia na záchranu ľudských životov v Stredozemnom mori. Nemecko a Francúzsko na operácie ponúkli dve lode, Británia tri. Ostatné členské štáty EÚ tiež vyjadrili ochotu pomôcť vo forme poskytnutia plavidiel či vrtuľníkov.

Viac..  Postavenie umelca: lepšie pracovné podmienky umelcov a kultúrnych pracovníkov

Lídri na summite zároveň poverili vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicu Mogherini zostavením zoznamu možností, ako by mohli európske sily zakročiť proti člnom využívaným prevádzačmi.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

migranti

Komisia predkladá akčný plán EÚ pre trasu cez východné Stredozemie

Európska komisia predložila akčný plán EÚ pre východné Stredozemie, ktorý obsahuje cielené operačné opatrenia zamerané …

Consent choices