Brusel pridelil Slovensku 350 migrantov, Fico kvóty odmieta

Slovensko by malo prijať viac ako 350 nelegálnych migrantov. Vyplýva to z oficiálneho stanoviska Európskej komisie. Komisia vypočítala kvóty pre jednotlivé krajiny, aby bolo všetkým jasné, ako máme v únii spolupracovať a starať sa o utečencov. Spolupráca je ale zrejme jedna vec a povinné kvóty druhá. Náš premiér v tom má jasno a o nejakých nariadených podmienkach nechce počuť.

Presne 356 nelegálnych migrantov pridelila Európska komisia Slovensku. Necelé dve percentá z dvadsiatich tisícov utečencov, smerujúcich z Afriky na pobrežia Európskej únie. Toto je pritom len jeden z navrhovaných nástrojov ako sa do roku 2016 vysporiadať s návalom migrujúcich ľudí zo severu Afriky.

„Komisia dnes navrhuje agendu, ktorá odráža naše spoločné hodnoty. Opatrenia, ktoré navrhujeme, pomôžu lepšie riadiť migráciu,“hovorí podpredseda EK Frans Timmermans.

Vzťahy s Líbyou

Takýto postup sa pritom rozhodne nepáči mnohým európskym krajinám. Ostro vystupuje Veľká Británia, či Maďarsko. Počuť sa už nechali i Český a Slovenský premiér. Ten náš v tejto otázke prekvapujúco našiel pochopenie aj v parlamente.

Viac..  EK konzultácie: postupné rušenie ustanovení dočasného krízového a prechodného rámca pre štátnu pomoc

„S povinnými kvótami majú všetci vážny problém,“ povedal premiér Fico. Premiér si práve v tejto súvislosti zaspomínal aj na dobré vzťahy s Líbyou. Zato, že Európa momentálne bojuje s migráciou, môže podľa neho aj zvrhnutie Kaddáfiho režimu.

Máme jasno

„Režim, ktorý nebol demokratický, ale v danej krajine spravoval chod toho štátu, bol zlikvidovaný a nebola odpoveď, nebol variant B, čo sa s krajinou stane,“ myslí si Fico.

Vyzerá to teda tak, že na Slovensko má v otázke migrantov momentálne jasno. Zatiaľ.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Slovenskí europoslanci žiadajú spoločným listom podpredsedníčku Európskej komisie Věru Jourovú preveriť, či sú kroky predsedu …

Consent choices