Miestne orgány odoberajú vzorky vody vo vybraných oblastiach počas celej kúpacej sezóny. Vzorky sa potom analyzujú na prítomnosť dvoch druhov baktérií, ktoré poukazujú na znečistenie z odpadových vôd alebo hospodárskych zvierat. Znečistená voda môže mať negatívny vplyv na ľudské zdravie, pretože po požití spôsobuje žalúdočné problémy a hnačky.
V závislosti od zistenej úrovne baktérií je kvalita vody na kúpanie klasifikovaná ako „výborná“, „dobrá“, „dostatočná“ alebo „nevyhovujúca“. EEA vydáva tieto výročné správy na základe údajov z predchádzajúcej kúpacej sezóny, a preto je tohtoročná správa súhrnom údajov zozbieraných v lete 2014 a naznačuje kvalitu vody, ktorú možno očakávať v roku 2015.
V roku 2014 splnilo minimálne požiadavky na kvalitu vody 95 % monitorovaných oblastí určených na kúpanie v Európskej únii. Kvalita vody bola výborná v 83 % lokalít, čo predstavuje nárast o takmer 1 percentuálny bod v porovnaní s rokom 2013.
Na Cypre, v Luxembursku a na Malte mali výbornú kvalitu vody všetky oblasti na kúpanie. Po nich nasledovali ďalšie krajiny s vysokým podielom lokalít s výbornou kvalitou vody: Grécko (97 %), Chorvátsko (94 %) a Nemecko (90 %). V celej Európe nesplnili minimálne normy kvality vody podľa smernice o vode určenej na kúpanie len o niečo menej ako 2 % oblastí na kúpanie a ich kvalita bola označená ako „nevyhovujúca“.
Výsledky pochádzajú z výročnej správy o kvalite vody na kúpanieen Európskej environmentálnej agentúry (EEA) a Európskej komisie, v ktorej sa porovnáva kvalita vody určenej na kúpanie na základe vzoriek získaných v roku 2014 z viac ako 21 000 pobrežných a vnútrozemských oblastí na kúpanie v EÚ, Švajčiarsku a Albánsku. Spolu so správou uverejnila EEA interaktívnu mapuen, na ktorej sú zobrazené výsledky každej z týchto lokalít.
Karmenu Vella, európsky komisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybárstvo, povedal:„Každý z nás je v určitých chvíľach turistom, ktorý trávi čas na pláži. Vieme, že bezpečné a čisté vody na kúpanie sú dôležité pre udržanie nášho zdravia a dobrou správou je, že vody určené na kúpanie sa neustále zlepšujú. Takže keď si najbližšie pôjdete zaplávať, nezabudnite, že na tom, aby vaša voda zostala bezpečná a čistá, sa podieľala aj EÚ!“
Hans Bruyninckx, výkonný riaditeľ EEA, uviedol: „Teší ma, že kvalita európskych vôd na kúpanie je stále veľmi vysoká a naďalej sa zlepšuje. Ukazuje sa tým, že ak je politika ambiciózna, presne vymedzená a dobre sa uplatňuje, tak funguje a prispieva ku skvalitneniu nášho života.“
Voda určená na kúpanie v roku 2014: kľúčové zistenia
- Zatiaľ čo viac ako 95 % lokalít na kúpanie spĺňalo minimálne požiadavky, 83 % spĺňalo prísnejšie požiadavky na úrovni hodnotenia „výborné“. Len 409 oblastí určených na kúpanie, čo predstavuje menej ako 2 % z celkového počtu, bolo vyhodnotených ako oblasti s nevyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie.
- Najvyšší počet oblastí s nevyhovujúcou kvalitou vody sa našlo v Taliansku (107 oblastí, 2 %), Francúzsku (105 oblastí, 3 %) a Španielsku (67 oblastí, 3 %).
- Všeobecne dosahujú vysoké hodnotenia pobrežné pláže, pričom takmer 97 % pláží v EÚ spĺňa minimálne normy a viac ako 85 % bolo hodnotených ako „výborné“. V Slovinsku, na Malte a na Cypre bola kvalita vody klasifikovaná ako výborná na všetkých pobrežných plážach.
- Pre porovnanie, z vnútrozemských vôd na kúpanie (jazerá, rieky) dosahuje aspoň minimálne normy 91 % a viac ako 78 % má výbornú kvalitu. Ako výborné boli ohodnotené všetky vnútrozemské oblasti na kúpanie v Luxembursku a Bulharsku. Po nich nasleduje Dánsko, kde má výbornú kvalitu 95 % jazier na kúpanie. Nemecko dosiahlo výbornú kvalitu v 92 % zo svojich takmer 2 000 vnútrozemských lokalít na kúpanie.