Fico v Moskve kritizoval sankcie, zdôraznil národné záujmy

MOSKVA – Premiér Robert Fico bol na návšteve Ruska. Priamo v Moskve povedal, že sme pripravení pokračovať v politickom dialógu. Naše vzťahy podľa Fica nie sp zaťažené komplikovanými otázkami. Riešenie ukrajinskej krízy vidí premiér v komunikácii a nie v bojoch a sankciách.

Na stretnutí s premiérom Dmitrijom Medvedevom debatoval Fico predovšetkým o obchode a hospodárskej spolupráci. S prezidentom Vladimírom Putinom hovoril aj o starostlivosti o hroby sovietskych vojakov.

Kremeľ bez podrobností uviedol, že jednali o kľúčových otázkach dvojstrannej spolupráce a medzinárodných vzťahov.

Podľa strohej správy publikovanej na webových stránkach ruského prezidenta bola schôdzka venovaná „kľúčovým otázkam dvojstrannej spolupráce a aktuálnym medzinárodným témam“.

Pokles v obchode

Putin Fica upozornil, že v obchodných a ekonomických vzťahoch medzi Ruskom a Slovenskom došlo k „neveľkému poklesu“, ktorého príčiny je treba prebrať a formy spolupráce upraviť.

Slovenský premiér vníma situáciu naliehavejšie. Pred príjazdom do Kremľu prehlásil, že len v prvom štvrťroku 2015 poklesol objem vzájomného obchodu o 40 percent. Označil to za „desivé číslo“.

Fico Putinovi povedal, že nevidí „absolútne žiadne dôvody,“ aby sa objem slovensko-ruského obchodu ďalej znižoval.

Národné záujmy

Slovensko ako člen Európskej únie podporuje jednotné únijné stanovisko k situácii na Ukrajine, ako zvrchovaný štát si ale vyhradzuje právo hájiť svoje národné záujmy. Fico to prehlásil po rozhovore s ruským premiérom Medvedevom.

Ak budú splnené minské mierové dohody týkajpce sa Ukrajiny, je potrebné opustiť sankčný režim, dodal Fico podľa ruskej agentúry TASS. Medvedev pohrozil, že ak budú sankcie EÚ rozšírené, odpovie Moskva „systematicky“.

Fico prišiel do Ruska v období silného napätia medzi Bruselom a Moskvou. Posledným prejavom bola diplomatická prestrelka pre zverejnenie ruských zoznamov neželaných osôb.
Zoznam takmer 90 západných politikov neobsahuje ani jedno slovenské meno. Publikovali európske média, aj napriek tomu, že ho Moskva vraj odovzdala do centrály EÚ ako dôverný dokument.

Viac..  Budúcnosť EÚ: návrhy Parlamentu na zmenu zmlúv

Fico v Moskve dal znova najavo, že politiku sankcií nepovažuje za žiadúce, nezabudol spomenúť lojalitu Bratislavy voči spoločnej únijnej politike. „Slovensko je členom EÚ a podporuje jednotné stanovisko k situácii na Ukrajine. Ako zvrchovaný štát si ale vyhradzujeme právo hájiť svoje národné záujmy, bez toho, aby sme narušovali jednotu a jednotné stanovisko EÚ,“ prehlásil Fico.

„Slovenská vláda vždy sankcie považovala len za nástroj, nie za politické riešenie. V júni na summite Európskej únie pre nás bude dôležitá otázka plnenie minských dohôd oboma stranami. Pokiaľ bude plnenie realitou, budeme podporovať zrušenie sankcií,“ konštatoval premiér. „Nechceme, aby sa Ukrajina stala novou Líbyou alebo Irakom,“ prehlásil.

Volal Porošenkovi

Ukrajinská agentúra Unian napísala, že Fico sa v pondelok večer z Moskvy telefonicky spojil s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, aby ho uistil, že Slovensko bude ako „zodpovedný štát“ režim protiruských sankcií dodržiavať.

Témou stretnutia s Medvedevom boli aj energetické otázky. Najmä transport ruských surovín do Európy po zrušení projektu South Stream. Ruský Gazprom v máji oznámil, že zahájil stavbu plynovodu Turkish Stream do Turecka, odkiaľ by mal ruský plyn prúdiť ďalej do Európy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že …

Consent choices