Držgroši v NATO: Pred zasadnutím v Bruseli zverejnia „tabuľu hanby“

WASHINGTON/BRATISLAVA – Severoatlantická aliancia (NATO) plánuje zverejniť „tabuľu hanby“ krajín, ktoré nedávajú na obranu dostatok peňazí. Slovensko míňa na svoju obranu len polovicu toho, k čomu sa zaviazalo.
NATO chce pred tohtotýždňovým stretnutím ministrov obrany v Bruseli zverejniť zoznam členských krajín, ktoré nespĺňajú podmienku a na obranu nemíňajú aspoň dve percentá svojho HDP.  Z 28 krajín túto podmienku dodržali, podľa odhadov v roku 2013, len štyri štáty – a my medzi ne nepatríme.

Od dvoch percent má totiž  Slovensko ďaleko – podľa odhadov pre rok 2013 sme na obranu dali len jedno percento nášho rozpočtu. A každým rokom sa zhoršujeme. V roku 2009 to ešte bolo 1,5 percenta, o rok neskôr 1,3 percenta a v rokoch 2011 a 2012 už len 1,1 percenta.

Percento HDP, ktoré krajiny minuli na rezort obrany podľa odhadov v roku 2013

Tabuľa hanby

Najviac na obranu minuli Američania. Podľa odhadov to bolo 4,4 percenta zo štátneho rozpočtu. Británia je s 2,4 percentami v roku 2013 pravdepodobne tiež „za vodou“. Ďalšími dvomi krajinami, ktoré podmienku v smernici NATO splnili, boli Grécko (2,3%) a Estónsko (2%).

Naopak, najmenej na obranu dali Luxembursko (0,4%), Maďarsko a Lotyšsko (oba 0,9%).

Na základe zverejnenej tabuľky sa jednotlivé krajiny porovnajú. Porovnanie bude ale relatívne – napríklad Francúzsko zahŕňa do svojich výdavkov na obranu aj ozbrojené žandárstvo, Británia nie.

Postupný proces

K zvyšovaniu rozpočtu na obranu sa vyjadril aj šéf nášho rezortu obrany Martin Glváč. To má byť podľa neho postupné. Ak by totiž rezort dostal oveľa viac peňazí, nevedeli by sme takéto finančné prostriedky ani zmysluplne minúť.

Viac..  Ivan Štefanec: Blaha s Dankom nemôžu zneužívať atentát na zastrašovanie novinárov a občanov

„Žiadna krajina to nerobí takýmto skokom, pretože požiadavky majú byť kompatibilné s potrebami ozbrojených síl, to je určitý proces. Ja by som ani reálne nevedel, ako účelne minúť za rok navýšenie 0,3 percenta HDP,“ vyhlásil ešte v roku 2014 minister.

Postupné zvyšovanie obranných výdavkov sa dá podľa Glváča dosiahnuť viacerými spôsobmi. „Závisí to od ekonomiky a ako sa bude vyvíjať celková situácia v hospodárstve,“ tvrdí. Viac peňazí podľa ministra sa dá využiť predovšetkým na modernizáciu armády, keďže technológie našich ozbrojených síl sú zastarané.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Vojenská neutralita Slovenska by bola nebezpečným a drahým nezmyslom

Pred 75 rokmi vznikla jedna z najvýznamnejších medzinárodných organizácií známa pod skratkou NATO. Základným princípom …

Consent choices