Kiska o utečencoch: stíchnime a uvedomme si, že sú to ľudia

BRATISLAVA – Skončila sa éra optimizmu, že nebudeme vidieť zmenu hraníc v 21. storočí. Anexia Krymu a vojna na Ukrajine dokázali, že sme sa mýlili. Povedal to prezident Andrej Kiska vo svojom príhovore na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015 v Bratislave. Kiska hovoril nielen o ukrajinskej kríze, o vzťahoch západu a Ruska, ale aj o probléme migrácie a dôležitosti obrany a bezpečnosti.

„Pred rokom niektorí verili, že kríza na Ukrajine je len epizódou a táto epizóda sa nejako pominie. Nepominula, je komplikovanejšia,“povedala slovenská hlava štátu. Kiska zároveň uviedol, že treba využiť každú diplomatickú možnosť, ako túto krízu vyriešiť.

Zdôraznil, že éra strategického partnerstva s Putinovým Ruskom sa skončila, keďže jeden z partnerov porušuje medzinárodné právo. „Musíme prekonať našu slabosť, nekonzistnosť a nerozhodnosť. Je dôležité mať spoločné stanovisko, pokiaľ ide o sankcie,“ povedal Kiska .

Nebezpečná propaganda

Kiska hovoril aj o nebezpečenstve propagandy a dezinformácií, ktoré sa šíria o konflikte na Ukrajine a o Severoatlantickej aliancii. Podľa jeho slov cieľom tejto dezinformačnej kampane je rozbiť jednotu v Európe.

„Potrebujeme priamo a otvorene hovoriť s generáciou mladých ľudí, potrebujeme s nimi diskutovať o našej histórii a hodnotách, potrebujeme ich naučiť kritickému mysleniu,“ skonštatovala hlava štátu.

Kiska si myslí, že aby boli Ukrajinci vo svojom boji za slobodu a prosperitu úspešní, potrebujú európsku víziu. Prezident varoval aj pred vlnou narastajúceho extrémizmu, nacionalizmu a vzrastajúcou nedôveru v štátne inštitúcie a vlády v Európe.

Viac..  Európska komisia: Európski Židia dnes znova žijú v strachu

Buďme humanisti

Vo svojom príhovore sa Kiska venoval aj téme migrácie. Zdôraznil, že hoci Slovensko nie je cieľovou krajinou utečencov, v diskusii padajú až prisilné slová. „Mali by sme na chvíľu stíchnuť a uvedomiť si, že hovoríme o ľudských bytostiach,“ uviedol prezident. Dôležité podľa neho je nájsť rovnováhu ako pomôcť tým, čo utekajú, aby si zachránili život a ako ochrániť hranice a zabezpečiť bezpečnosť.

Ako Kiska zdôraznil, je dôležité pracovať s verejnou mienkou, pretože ak občanom vlády a elity nevysvetlia, prečo musíme pomôcť ľuďom v núdzi, extrémizmus a nenávisť v Európe bude narastať. „Je to súboj srdca a mysle,“ povedal Kiska o probléme masovej migrácie, ktorej Európa čelí.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

EÚ pripravuje nové znenie rezolúcie OSN o prebehlíkoch z KĽDR

Európska únia pripravuje aktualizáciu rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) o ľudských právach v Severnej Kórei, …

Consent choices