Grécko a veritelia sa môžu dohodnúť, tvrdí Fico

BRUSEL – Vo všeobecnosti sa konštatuje, že návrh Grécka, ktoré predložilo veriteľom, je krok správnym smerom a mohla by vzniknúť dohoda. Uviedol to slovenský premiér Robert Fico po skončení mimoriadneho summitu venovanému situácii v Grécku.

Podľa predsedu vlády doručilo Grécko nový návrh o desiatej ráno v pondelok a veritelia nedokázali do začiatku summitu pripraviť odborné stanoviská.„Očakáva sa, že dohoda by mohla vzniknúť do stredy do večera, aby vo štvrtok Európska rada mohla túto dohodu zobrať na vedomie, aby sa mohli popripravovať technické opatrenia, ktoré sú nevyhnutné na realizáciu dohody,“ povedal Fico.

Štrukturálne reformy

Podľa premiéra je zarážajúce, že až 75 percent výdavkov Grécka sú verejného charakteru – na mzdy, sociálne transfery a dôchodky. Viaceré krajiny konštatovali, že je potrebné sústrediť sa na tento balík.

Grécku veritelia odporučili, aby viac pozornosti venovalo výdavkom, nie príjmom.„Viaceré krajiny veľmi jasne povedali, že nebudú súhlasiť so žiadnymi manévrami, pokiaľ ide o dlh Grécka. Každý zdôrazňoval, že Grécko potrebuje predovšetkým štrukturálne reformy a nie odpustenie dlhov, alebo nejaké iné spôsoby uľahčenie povinností,“ povedal premiér.

Krízový režim

Je v záujme eurozóny, aby Grécko v nej zostalo, pretože prípadný odchod by narušil celkovú váhu a význam eurozóny, prízvukoval premiér.

Viac..  SR navrhne na stretnutí agroministrov EÚ rokovanie o ukrajinskom obilí

Fico tiež konštatoval, že je pripravený aj krízový režim. Summit zvolaný na štvrtok a piatok by tak pokračoval aj cez víkend. „Jednoducho premiéri a hlavy štátov sú pripravení na to, aby za každú cenu boli dosiahnuté dohody a nenechali sme tento problém visieť vo vzduchu,“ uzavrel Fico.

V novom návrhu reforiem Grécko ponúklo postupný nárast dôchodkového veku k hranici 67 rokov a obmedzenie predčasných dôchodkov. Rovnako ponúklo reformu dane z pridanej hodnoty (DPH) a stanovenie hlavnej sadzby na úrovni 23 percent. Prisľúbilo tiež dodatočné dane zacielené na firmy a bohatú vrstvu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš.

O ram

Odporúčame pozrieť

EÚ pomáha Grécku hasiť ničivé lesné požiare

Členské krajiny EÚ zmobilizovali 11 hasičských lietadiel a jeden vrtuľník z rezervy rescEU na pomoc …

Consent choices