Konečne sa dohodli! Takto sa bude rušiť roaming v EÚ

Dnes v skorých ranných hodinách dosiahli inštitúcie EÚ dohodu o zrušení roamingových poplatkov a zárukách otvoreného internetu. Obrovské telefónne účty po dovolenke v zahraničí, či nespoľahlivé internetové pripojenie počas služobnej cesty už budú čoskoro minulosťou. Po 2 rokoch odkedy Európska komisia predložila legislatívny návrh o spoločnom telekomunikačnom trhu sa dosiahla dohoda aj na úrovni členských štátov v Rade a poslancov EP.

Čo to znamená?

Predovšetkým 2 veci: koniec roamingových poplatkov v júni 2017 (užívatelia budú za hovory a sms platiť v rámci EÚ rovnako ako doma) a silné pravidlá pre sieťovú neutralitu. Na zníženie poplatkov za roaming nebudeme musieť čakať až do 15.júna 2017. Už od apríla 2016 sa bude za hovory zo zahraničia platiť len symbolický roamingový poplatok (0,05 eur/min), sms (0,02 eur) a objem dát (0,05 eur/MB ).Už v apríli budúceho roka budeme teda platiť o 75% ako sú súčasné stropy.

Pokiaľ ide o sieťovú neutralitu – užívatelia už nebudú pociťovať diferencovaný prístup v závislosti od prevádzkovateľa webstránky, či online služby. Umelé blokovanie, či spomaľovanie obsahu už nebude dovolené. Čiže prístup k webu startupovej firme nebude neférovo spomaľovaný v prospech veľkých spoločností. Žiadna služba sa nebude spomaľovať len preto, že prevádzkovateľ stránky si „nepriplatil“ u prevádzkovateľa internetových služieb za privilegovaný prístup. To samozrejme nebude brániť poskytovaniu špecializovaných služieb vysokej kvality ako sú napríklad internetové televízne kanály, či inovatívne aplikácie.

Viac..  Ivan Štefanec: Spotrebitelia ušetria a množstvo odpadu poklesne

O ram

Odporúčame pozrieť

Eurokomisia navrhla začleniť roaming do asociačnej dohody s Moldavskom

Európska komisia (EK) prijala návrh na začlenenie roamingu do dohody o pridružení medzi EÚ a …

Consent choices