Putin nariadil spáliť potraviny, ktoré dovážajú do krajiny napriek sankciám

MOSKVA – Poľnohospodárske produkty, potraviny a suroviny dovezené do Ruska v rozpore s vyhláseným embargom budú ruské úrady od budúceho štvrtka ničiť. Vyplýva to z dekrétu prezidenta Vladimira Putina. O spôsobe zničenia má rozhodnúť ruská vláda.

Likvidácii podľa Putinovho rozhodnutia bude podliehať produkcia, ktorá má pôvod v niektorom zo štátov, ktoré vyhlásili proti Rusku sankcie za anexiu Krymu a podporu donbaských separatistov.

Ruské protiopatrenie

Pred rokom Moskva zaviedla proti týmto krajinám protiopatrenie, ktoré vyradilo ich poľnohospodárske produkty a potraviny z distribúcie na ruskom vnútornom trhu. Týka sa to hlavne štátov Európskej únie, v menšej miere Spojených štátov a Kanady.

Kontrola ruského embarga ale bola obtiažna a mnohí európski vývozcovia si podľa ruských médií pomerne ľahko našli cestu, ako svoje výrobky do Ruska dostať a sankcie Kremľa obísť. Často využívaný bol údajne tranzit cez Bielorusko či Kazachstan, ktoré s Ruskom spája colná únia. Európske potraviny, najmä ovocie, mliečne výrobky alebo ryby, sa tak napríklad do ruských obchodov dostávali ako bieloruská produkcia.

Ničenie tovarov

Či Putinov dekrét situáciu z hľadiska ruských kontrolórov zlepší, nie je jasné. Doteraz ruskí colníci európsky „kontraband“ od hraníc väčšinou vracali do krajiny pôvodu. Odteraz má byť tovar zničený, pokiaľ ho nedovážajú fyzické osoby pre svoju potrebu alebo ak nejde o tranzit do tretích krajín.

Viac..  Ivan Štefanec: Tony potravín a textílií končia ako odpad zbytočne

Denník Kommersant napísal, že na ruských hraniciach už existujú špeciálne pece, v ktorých sa nebezpečná alebo nezákonne dovážaná produkcia likviduje. Ide ale väčšinou o malé objemy a adaptácia zariadenia na ničenie väčšieho množstva potravín by bola nákladná.

Ruský denník nevylučuje, že Putinov dekrét má pôsobiť skôr ako propaganda. Dva až tri prípady likvidácie budú vraj široko publikované v nádeji, že odstrašujúci efekt bude dostatočný.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Európska únia možno uvalí na Irán nové sankcie

Európska únia možno uvalí na Irán nové sankcie v súvislosti s jeho víkendovým útokom na …

Consent choices