Na maďarsko-rakúsku hranicu už dorazilo asi 3 000 migrantov, prídu ďalší

VIEDEŇ/BUDAPEŠŤ – Na maďarsko-rakúsku hranicu už dorazilo asi 3 000 migrantov z Maďarska, uviedla rakúska polícia. Tá zároveň očakáva, že počas dňa ich môže prísť viac ako dvojnásobok. Odtiaľ ich budú odvážať mimoriadne vlaky rakúskych dráh ÖBB. Prvý z nich pôjde do Salzburgu, uviedla agentúra APA. Rakúsko a Nemecko sa rozhodli umožniť vstup na svoje územie utečencom, ktorí v posledných dňoch uviazli v Maďarsku. Maďarské úrady pre ne vypravili autobusy, ktoré ich odvážajú na hranicu s Rakúskom.

„Našim najväčším problémom je to, že nám Maďari nedovolia, aby na ich územie vstúpili naše autobusy a vyviezli tam utečencov,“povedal Hans Peter Doskozil, policajný šéf Burgenlandu.

Útek v daždi

Migranti po stovkách v hustom daždi utekali z maďarskej strany hranice na rakúsku a odtiaľ k asi dva kilometre vzdialenej stanici v Nickelsdorfe, popísala agentúra DPA. Ďalší majú nájsť prechodné útočisko v nickeldorfskej hale, kde sa bežne konajú verejné akcie.

„Ponúkali sme Maďarom, že môžu previesť migrantov priamo k vlakom alebo k prijímaciemu stredisku, ale oni len zastavia autobusy na maďarskej strane a všetci musia ísť do dažďa,“ uviedol Doskozil. Za hranicami vysilených, ale šťastných utečencov, z ktorých mnohí si pre dážď nad hlavou držali deky, vítali dobrovoľníci rakúskeho Červeného kríža a podávali im ruky.

Pripravené postele, potraviny i nápoje

Maďarská vláda v piatok večer sľúbila, že poskytne približne stovku autobusov na odvoz migrantov čakajúcich na budapeštianskom Východnom nádraží (Keleti) a utečencom, ktorí zo stanice do Rakúska vyrazili po svojich. Rakúsky kancelár Werner Faymann po dohode s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel oznámil, že vzhľadom na súčasnú núdzovú situáciu na maďarských hraniciach súhlasí s tým, aby migranti pokračovali na ceste do ich krajín.

Viac..  Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom

„Zároveň ale očakávame od Maďarska ochotu riešiť vzniknutú záťaž na základe spravodlivého rozdeľovania utečencov, ako sa o to snaží Európska komisia,“dodal Faymann.

Nové prerozdelenie

Európska komisia sa chystá členským štátom Európskej únie navrhnúť prerozdelenie ďalších 120 000 migrantov, aj keď s jarným návrhom na rozmiestnenie 40 000 utečencov podľa záväzných kvót neuspela.

Utečenecká kríza bola v piatok témou mimoriadneho summitu Vyšegradskej štvorky. Premiéri V4 ale kvóty na prijímanie migrantov v rámci Európskej únie označili za neprijateľné.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices