Do Nemecka sa valia tisícky migrantov, Mníchov potrebuje pomoc

MNÍCHOV/BERLÍN – Do Mníchova v nedeľu podľa bavorských úradov dorazí ďalších asi 4 000 utečencov z Rakúska. Za sobotu prišlo asi 6800 migrantov. Mnoho spojov preto v bavorskej metropole nezastavuje a pokračuje v ceste do ďalších spolkových krajín. Kancelárka Angela merkel čelí za postup v utečeneckej kríze kritike. Ešte v nedeľu večer budú o situácii rokovať špičky nemeckej vládnej koalície.Organizáciu na mníchovskej hlavnej stanici sme zmenili tak, že mnoho vlakov z Viedne v Mníchove už nezastavuje a pokračuje do Berlína a ďalej,“ povedal podľa webu denníku Die Welt hovorca bavorskej polície Thomas Baumann.„Takto si budú môcť miestne úrady a pomocníci vydýchnuť,“ dodal.

Desaťtisíc ľudí

Rakúske úrady predpokladajú, že počas nedele do Nemecka odíde ďalších asi 10 000 ľudí. V Nemecku si ich jednotlivé spolkové republiky rozdeľujú podľa počtu obyvateľov a podľa svojej hospodárskej sily.

Zvláštne vlakové spojenie odviezlo napríklad 570 ľudí do Saalfeldu, odkiaľ ich viac ako polovica pokračovala do Drážďan. Tam budú ubytovaní v škole pre dôstojníkov. Iné autobusy rozviezli utečencov do Hamburgu alebo Dortmundu. na každej zastávke migrantov srdečne zdravili miestni ľudia, rozdávali im jedlo alebo hračky pre deti.

Tvárou v tvár utrpeniu

K rýchlej humanitárnej pomoci pre migrantov putujúcich Európou vyzvali sociálni demokrati, koaličný partner kresťanských demokratov kancelárky Angely Merkel.„Žiadny slušný človek nemôže zostať chladný a pozerať sa tvárou v tvár takému utrpeniu,“ citovala agentúra AP Thomasa Oppermanna, ktorý je považovaný za vplyvného člena sociálnych demokratov.

Viac..  Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom

Oppermann navrhuje, aby utečenci boli spravodlivo rozdelení po celej Európe.„Ktokoľvek odmieta urobiť svoj diel práce, vyvoláva otázku, či môže byť súčasťou Európy,“ povedal.

Kancelárku Angelu Merkel z Kresťanskodemokratickej únie za jej prístup k presunu migrantov do Nemecka kritizuje bavorská Kresťanskosociálna únia. Vadí jej najmä, že kancelárka rozhodnutie prijať migrantov nekonzultovala so spolkovými krajinami.

Česko, Slovensko a Maďarsko

Ku krajinám, ktoré sa najhlasnejšie búria proti zavedeniu kvót na rozdelenie migrantov medzi jednotlivé štáty dvadsaťosmičky, patrí Česká republika, Slovensko či Maďarsko. pritom, ako pripomína agentúra Reuters, ide o krajiny, ktorých obyvatelia počas komunizmu utekali na Západ. V prípade Maďarska to bolo napríklad po potlačení povstania v roku 1956, v prípade Československa po roku 1968.

Nemecké úrady odhadujú, že tento rok by o azyl v Nemecku mohlo požiadať okolo 800 000 ľudí.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

EÚ pripravuje nové znenie rezolúcie OSN o prebehlíkoch z KĽDR

Európska únia pripravuje aktualizáciu rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) o ľudských právach v Severnej Kórei, …

Consent choices