Do Chorvátska prišli prví migranti, krajina im umožní prechod

VIEDEŇ – Do Chorvátska prišli zo Srbska prví utečenci. Migranti vstupujúci na územie členského štátu Európskej únie (EÚ) Chorvátska budú môcť pokračovať ďalej vo svojej ceste do západnej Európy. Oznámil to dnes tamojší premiér Zoran Milanovič a dodal, že v noci nadnes vstúpilo zo Srbska do Chorvátska zhruba 150 migrantov.

„Chorvátsko je plne pripravené prijať týchto ľudí alebo ich nasmerovať tam, kam chcú ísť, čo je samozrejme Nemecko alebo škandinávske krajiny,“ uviedol premiér v parlamente.

„Bude im dovolené, aby prešli cez Chorvátsko, a pomôžeme im. Pripravujeme sa na tú alternatívu,“ dodal predseda vlády Milanovič, ktorého slová citovala agentúra Reuters.

Chorvátsko je členom EÚ od roku 2013, jeho začlenenie sa do schengenského priestoru je plánované v roku 2016.

Viac..  Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom

Agentúra AFP uviedla, že na autobusovú stanicu v srbskom meste Šid pri hraniciach s Chorvátskom dorazil okolo pol piatej ráno prvý autobus so skupinou 30 až 40 migrantov. Autiobus vyšiel juhosrbského Preševa, ktoré je pri hraniciach s Macedónskom.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

migranti

Komisia predkladá akčný plán EÚ pre trasu cez východné Stredozemie

Európska komisia predložila akčný plán EÚ pre východné Stredozemie, ktorý obsahuje cielené operačné opatrenia zamerané …

Consent choices