vodičský preukaz
PHOTO: reprofoto noviny.sk/Ministerstvo vnútra SR.

V EÚ sa menia vodičské preukazy, opäť sú ružové

BRATISLAVA – Ministerstvo vnútra začalo vydávať nové vodičské preukazy. Majú novú farbu a zmenili sa aj bezpečnostné prvky. Podľa európskej smernice sme ich museli zmeniť. Menia ich totiž v celej Únii. Po mnohých rokoch sa opäť vraciame k ružovému preukazu, aký sme mali na Slovensku.

„Tí, ktorí majú ešte starý vodičský preukaz, nemusia z toho robiť žiadny stres, pretože stačí, ak si vymenia starý za nový, až keď im skončí platnosť,“ informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Bezpečnostné prvky

Ten nový bude mať množstvo vylepšených bezpečnostných prvkov. Napríklad, mnohé znaky Slovenskej republiky bude vidieť len pod UV svetlom.

Nové údaje na nich nepribudli, tie ostávajú po starom. Veľkosť je tiež rovnaká, zmenila sa ale razba na zadnej strane.

„Grafika na preukazoch je tvorená najmä s motívmi z dopravy, taktiež sú tam militexty a mikrotexty a je tam takisto aj znak Slovenskej republiky,“ vysvetlila Dobiášová.

Viac..  EÚ schválila sankcie proti Bielorusku, majú podporiť sankčný režim proti Moskve

Ministerstvo vnútra navyše zdôraznilo, že napriek tomu, že sa zlepšila kvalita materiálu aj ochranné prvky, tak sa mu podarilo vysúťažiť najnižšiu cenu za nové doklady.

Desať rokov

Už teraz sa tieto vodičské preukazy vydávajú po celom Slovensku. Nové vodičáky platia už iba 10 rokov. Ak by ho niekto chcel ale skôr ako vyprší platnosť toho aktuálneho, tak si ho bude musieť zaplatiť. Funguje to obdobne, ako pri jeho strate.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

ocean, plasty

Komisia investovala 126,9 milióna eur do 26 nových projektov na ochranu a obnovu zdravia oceánov a vody do roku 2030

Komisia dnes oznámila investíciu vo výške 126,9 milióna eur do 26 nových projektov, ktoré prispievajú …

Consent choices