schengen
miniSchengen.

Holanďania chcú zmeniť hranice Schengenu. Slovensko by vykopli

MiniSchengen. To je pracovný názov nového usporiadania schengenského priestoru. Navrhuje ho holandská vláda. Vďaka novým „hraniciam“ by sa mal dostať pod kontrolu migračný tok utečencov, ktorí prichádzajú do Európy. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

V rámci „schengenu v schengene“ by sa obnovili pasové kontroly. Holandská vláda o tomto návrhu stále rokuje. Už dnes sa pritom majú stretnúť mimoriadne ministri vnútra členských krajín Únie v Bruseli. Slovenské ministerstvo vnútra ale tvrdí, že takýto bod na programe nie je. „Myslíme si, že tento návrh je nebezpečný, keďže by to smerovalo k zrušeniu jedného zo základných práv, a to je voľný pohyb osôb v rámci EÚ. Slovensko ako jedna z mála krajín na rozdiel od iných štátov aj západnej Európy stále precízne dodržuje schengenské pravidlá a dôsledne stráži svoju vonkajšiu hranicu EÚ, ktorá patrí k najstráženejším v EÚ,“ píše vo svojom vyhlásení rezort ministerstva vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka.

Podľa vyjadrení Európskej komisie zatiaľ takýto návrh nikto oficiálne nepredložil. Na dnešnom zasadnutí Rady ministrov vnútra sa mádiskutovať o opatreniach na zlepšenie kontroly hraníc.

Screen Shot 2015-11-19 at 21.59.23

SDKÚ-DS: Úvahy o miniSchengene sú škandál

SDKÚ-DS nechce veriť tomu, že časť európskych politikov myslela úvahy o vytvorení tzv. miniSchengenu vážne. Takýto krok by totiž rozdelil Európsku úniu na krajiny dvoch kategórií. Zároveň by tým boli narušené základné princípy, na ktorých je EÚ postavená. Za myšlienku miniSchengenu by sa nemuseli hanbiť ani militantní euroskeptici a radikálni nacionalisti.

Viac..  Európska vodíková banka: Europoslanci požadujú väčšiu podporu domácej produkcie

„Úvahy o miniSchengene sú obrovský škandál a prakticky sa jedná o znovuvybudovanie „železnej opony“ ako za čias studenej vojny. Je to rana pod pás obyvateľom Slovenska, ktorí sa v záujme zachovania EÚ podielali napríklad na záchrane bankrotujúceho Grécka. Vytvorenie miniSchengenu by bolo víťazstvom teroristov nad Európou. SDKÚ-DS počas celej migračnej krízy upozorňovala na riziká, ktoré súvisia s jej neriešením. Naše návrhy, ktoré už niekoľko mesiacov na stole majú za cieľ zachovanie Európy bez hraníc,“ povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Pretavenie tejto myšlienky do praxe by totiž mohlo byť prvým krokom k postupnému rozkladu Európskej únie. Projekt zjednotenej a spolupracujúcej Európy by tým nenávratne zanikol.

O red

Odporúčame pozrieť

Schengen

Komisia vyzýva členské štáty, aby zintenzívnili schengenskú spoluprácu

Komisia prijala odporúčanie na zintenzívnenie spolupráce medzi členskými štátmi v schengenskom priestore. Je k nemu pripojená …

Consent choices