Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. Žiada platbu vopred

MOSKVA/KYJEV – Rusko v stredu prerušilo dodávky zemného plynu na Ukrajinu, kým Kyjev za ďalšie dodávky suroviny nezaplatí vopred. Oznámila to ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom.

Podľa Gazpromu existuje „vážne riziko“ narušenia tranzitu ruského plynu ďalej do Európy počas zimného obdobia.

Podpísali dohodu

Naposledy pozastavili dodávky plynu na Ukrajinu tento rok v lete, pretože sa obe strany nezhodli na cene za ruský plyn. Ukrajina ho prestala do júla odoberať. Zásobovanie sa obnovilo len 12. októbra, keď Gazprom podpísal s ukrajinským partnerom Naftogaz konečnú dohodu o predaji plynu Ukrajine na zimné obdobie.

Teraz Gazprom oznámil, že Ukrajina do dnešného rána obdržala všetok plyn, ktorý si predplatila, a žiadnu novú platbu vopred nepreviedli. Gazprom teda zásobovanie pozastavil a čaká na novú zálohu, citovala z vyhlásenia firmy agentúra AFP.

Nedostatočné zásoby

Gazprom zároveň vyjadril znepokojenie nad údajne nedostatočnou úrovňou zásob v podzemných zásobníkoch na ukrajinskom území, určených na zaistenie bezpečného tranzitu ruského plynu ďalej do Európy.

Viac..  Analýza: Eurozóna stagnuje, inflácia spomaľuje, sadzby ECB by už nemali rásť

Vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou sú mimoriadne napäté odvtedy, čo Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporuje proruských povstalcov na východe Ukrajiny. Niekdajšie rusko-ukrajinské spory o plyn mali dopady aj na dodávky do Európy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EÚ a Ukrajina načrtnú plány udržateľnej obnovy na konferencii na vysokej úrovni

Od zajtra do 1. decembra Komisia organizuje vo Vilniuse (Litva) konferenciu na vysokej úrovni o zelenej obnove na …

Consent choices