Klimatický summit v Paríži sa začal minútou ticha za obete teroristov

PARÍŽ – Minútou ticha za obete nedávnych atentátov sa v Paríži začala klimatická konferencia, ktorej cieľom je kľúčová dohoda o znižovaní emisií skleníkových plynov. Účastníci konferencie si na výzvu generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna pripomenuli viac než dve stovky obetí útokov v Parížu, Bejrúte, Bamaku, Tunise a Bagdáde.

Francúzsky prezident Francois Hollande v úvodnom prejave zdôraznil, že boj proti terorizmu a proti globálnemu otepľovaniu sú úzko prepojené.

Mier v stávke

„Na tejto klimatickej konferencii je v stávke mier. Boj proti terorizmu a boj proti klimatickým zmenám sú dve najväčšie globálne výzvy, ktorým musíme čeliť,“ povedal Hollande pred viac než stovkou prítomných šéfov štátov a vlád.

„Počas niekoľkých dní budeme rozhodovať o celých nasledujúcich storočiach,“ zdôraznil Hollande.

Ľudia si s parížskou konferenciou spájajú nádej, ktorú štátnici nemajú právo sklamať, poznamenal v príhovore Hollande. Pritom poďakoval za prejavy solidarity, ktoré parížske atentáty vyvolali po celom svete.

Nebezpečenstvo z nerovnováhy

„Žiadna vec, žiadna viera nemôže ospravedlničť násilie, ktoré sme videli v minulých dňoccha týždňoch,“ prehlásil v úvodnom prejave generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

Viac..  Ivan Štefanec: Taiwan je strategickým spojencom západného sveta

Zároveň upozornil, že svet by si mal uvedomiť nebezpečenstvo vyplývajúce z nerovnováhy, ku ktorej prispieva globálna zmena klímy.

Dohoda nie je istá

Jednotliví monarchovia, prezidenti či premiéri budú počas celého dňa vo svojich prejavoch predstavovať vízie a záväzky svojich krajín ohľadne boja proti klimatickým zmenám, prípade zdôraznia ich doterajšie úspechy na tomto poli.

To, či sa v Paríži podarí nájsť pre všetkých akceptovateľnú dohodu, ktorá nahradí Kjótsky protokol, zatiaľ nie je isté.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Macron

Väčšina Francúzov je z Macrona sklamaná, nespokojných je až 57 percent občanov

PARÍŽ / Tri mesiace po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron nastúpil do funkcie, viac ako …

Consent choices