Pozrite si prehľad na tento týždeň, riešiť sa bude najmä obehové hospodárstvo, migrácia a terorizmus

Počas stredajšieho plenárneho zasadnutia sa budú poslanci zaoberať opatreniami na vytvorenie udržateľného hospodárstva a návrhom o vybavovaní sťažností na agentúru Frontex. Výbory sa chystajú riešiť plány na výmenu údajov o cestujúcich v záujme boja proti terorizmu a legislatívne návrhy na riešenie utečeneckej krízy.

Plenárne zasadnutie

Počas plenárneho zasadnutia sa budú poslanci zaoberať legislatívnym návrhom o obehovom hospodárstve, ktorý okrem iného požaduje, aby sa už pri navrhovaní výrobkov bral ohľad na ich ľahšie opätovné využitie, recykláciu a zužitkovateľnosť. Debaty sa zúčastnia i podpredsedovia Komisie Frans Timmermans a Jyrki Katainen, ktorí poslancom predstavia plány týkajúce sa odpadu a udržateľného hospodárstva.

Plénum bude hlasovať o návrhu, podľa ktorého by mala agentúra Frontex zriadiť mechanizmus na riešenie sťažností ohľadne údajného porušovania základných práv.

Terorizmus

Výbor pre občianske slobody bude v utorok spoločne s európskym protiteroristickým koordinátorom Gillesom de Kerchovem diskutovať o nedávnych teroristických útokoch v Paríži a o implementácii európskej protiteroristickej stratégie.

Členovia výboru sa stretnú s poslancami, ktorí v mene Parlamentu vyjednávajú s Radou novú legislatívu o údajoch o cestujúcich (Passenger Name Record – PNR). Návrh požaduje výmenu informácií o cestujúcich v leteckej preprave v záujme boja proti terorizmu. K dohode by sa malo dospieť už koncom tohto roka.

V ten istý deň bude výbor hlasovať o neformálnej dohode ohľadne Europolu. Ten by mal vďaka nej lepšie reagovať na hrozby a zároveň by sa mal zabezpečiť i lepší dohľad nad jeho činnosťou.

Viac..  Ivan Štefanec: Výrobu áut zbytočne nepredražujme

Migrácia

V utorok sa bude výbor pre občianske slobody zaoberať stálym relokačným mechanizmom a spoločným európskym zoznamom bezpečných krajín pôvodu. Debaty sa zúčastnia i predstavitelia Komisie, Rady, Európskeho podporného úradu pre azyl a Agentúry EÚ pre základné práva.

Predseda

Predseda Parlamentu Martin Schulz a šéfovia politických skupín zavítajú vo štvrtok do Haagu, kde budú spoločne s predstaviteľmi holandskej vlády diskutovať o prioritách holandského predsedníctva, ktoré sa začne 1. januára 2016.

V Paríži sa začala klimatická konferencia COP21. Od 8. do 12. decembra sa jej zúčastní i delegácia pätnástich poslancov EP. Mali by podporovať Komisiu, ktorú sa zúčastňuje rokovaní s ostatnými svetovými hráčmi.

O dac

Odporúčame pozrieť

EK dá členským štátom podporu vyše 250 miliónov eur na posilnenie riadenia migračných tokov

Vzhľadom na rastúce migračné výzvy, ktoré vedú k vysokému počtu príchodov cez všetky trasy, sa …

Consent choices