Monika Smolková
Europoslankyňa Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Smolková: Máme deravý Schengen. Je nutné ho posilniť

ŠTRASBURG – Ochranu vonkajšej hranice schengenského priestoru by mala posilniť nová európska pohraničná a pobrežná stráž. Na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu poslancom Európskeho parlamentu návrh predstavili členovia Európskej komisie Frans Timmermans a Dimitris Avramopoulos.

Európske médiá návrh popisujú ako najväčší možný presun suverenity jednotlivých členských krajín smerom k Európskej únii od vzniku spoločnej európskej meny. Komisia navrhla takisto sprísnenie kontrol na vonkajších hraniciach, ktoré by sa dotkli aj občanov EÚ.

Podľa návrhu komisie by členské štáty mali dať agentúre na ochranu vonkajších hraníc Frontex k dispozícii 1 500 pohraničiarov, ktorých by bolo možné nasadiť na ochranu schengenskej hranice v priebehu niekoľkých dní.

Neohorzuje suverenitu

Európske krajiny by pritom v prípade nutnosti museli prijať nasadenie európskych pohraničiarov aj proti svojej vôli. Doteraz bolo možné nasadiť príslušníkov pohraničnej služby Frontex na hranici len na požiadanie príslušnej krajiny.

Podľa Avramapoulosa ale návrh suverenitu členských krajín nijako neohrozuje.„Nebudeme robiť žiadne jednostranné rozhodnutia,“ uviedol. Podľa Timmermansa pôjde predovšetkým o zlepšenie preventívnych opatrení, aby k nasadeniu pohraničiarov dochádzalo „len zriedka, ak vôbec niekedy“. Členské krajiny si musia byť ale vedomé, že vonkajšia hranica je hranicou všetkých vo vnútri schengenského priestoru, dodal podpredseda komisie.

„Nenahrádza zodpovednosť členských štátov a už vôbec nie ich suverenitu,“uviedol komisár Avramapoulos. Pokiaľ by sa proti rozhodnutiu o vyslanie jednotky rýchleho nasadenia pohraničiarov vyslovila väčšina členských štátov, bolo by možné ho zablokovať, uviedol tiež Avramopoulos. „Čo dnes vytvárame, znamená viac Európy,“dodal komisár.

Návratový úrad

Súčasťou novovytvoreného systému ochrany vonkajších hraníc by mal byť tiež Návratový úrad, ktorý by sa zaoberal návratom neúspešných žiadateľov o azyl do krajiny ich pôvodu.

Zlepšiť by sa malo tiež technické vybavenie Frontexu, ktoré by mohli využívať pohraničiari jednotlivých členských krajín. Malo by sa tak zabrániť prípadom z minulosti, kedy napríklad Grécko nemalo dostatok prístrojov na snímanie odtlačkov prstov a registráciu utečencov.

Zmena kódexu hraníc

Komisia navrhla takisto zmenu schengenského kódexu hraníc, ktorá by znamenala opätovné zavedenie hraničných kontrol na vonkajších hraniciach priestoru aj pre občanov EÚ. Opatrenie má pomôcť predovšetkým v boji proti terorizmu. Podľa komisie tak bude možné odhaliť napríklad európskych občanov bojujúcich v Sýrii za organizáciu Islamský štát, ktorí sa chcú vrátiť do Európy.

Viac..  Voľby vedenia EP: Zo 14 podpredsedov nie je jeden z krajnej pravice

S návrhmi komisie musí súhlasiť Európsky parlament aj Európska rada, ktorej členmi sú šéfovia štátov a vlád jednotlivých členských krajín. Tí sa nimi môžu zaoberať už vo štvrtok, keď sa v Bruseli zídu na poslednom tohtoročnom summite. Vzhľadom ku krátkej dobe od zverejnenia návrhu sa ale zásadné stanovisko neočakáva. Jeho konečná podoba by sa podľa európskych médií mohla ešte v priebehu európskeho schvaľovania výrazne zmeniť. Súčasnú ochranu hraníc Schengenu kritizuje aj europoslankyňa Monika Smolková: “Máme deravý šengen, treba ho posilniť, treba ho posilňovať. Nie je možné, aby sa toľké tisícky ľudí dostávali nekontrolovateľne do Európskej únie.”

Nevôľa

Podľa Avramopoulosa komisia zatiaľ nepozná názor jednotlivých členských krajín na predložený návrh. Všetky štáty dvadsaťosmičky sa ale v uplynulých mesiacoch vyslovovali pre lepšiu ochranu vonkajších hraníc, návrh tak podľa neho poskytuje priestor, aby preukázali solidaritu. Podľa Timmermansa je to príležitosť predovšetkým pre „východoeurópske členské štáty“.

Mnoho európskych politikov ale už pred predstavením návrhu na vznik európskej pohraničnej stráže vyjadrovala značnú nevôľu.

Nedemokratická štruktúra

Napríklad poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski uviedol, že by sa v prípade takejto pohraničnej stráže jednalo o „nedemokratickú štruktúru, v ktorej by nikto nevedel, komu sa zodpovedá“. Pochybnosti vyjadril tiež šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó. Nebudem podporovať prevzatie hraničných kontrol na základe diktátu,“ uviedol.

Podporu má plán Európskej komisie naopak u Nemecka, Francúzska či Holandska.Zámer Európskej komisie posilniť kontrolu vonkajších hraníc EÚ privítal aj český premiér Bohuslav Sobotka, podľa ktorého vychádza z návrhov, ktoré česká vláda dlhodobo v rámci EÚ presadzuje.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Smolkova

Monika Smolková: Príklady „dobrej praxe“ novej vlády

Denne sme svedkami amaterizmu a nekompetentnosti súčasnej vlády. Jej rozhodnutiami sú občania v čase korona …

Consent choices