Ceny benzínu idú dole, lámu rekordy

BRATISLAVA – Benzín a nafta budú ešte lacnejšie. Analytici dokonca predpokladajú, že niekoľko centov na liter by sme mohli ušetriť už pred veľkým Vianočným cestovaním a ďalšie zlacňovanie nás pravdepodobne čaká ešte pred príchodom nového roka.

Vývoj cien ropy na svetových trhoch pripomína takmer voľný pád. Minulý týždeň atakovali  až 11 ročné minimá. Slováci to môžu pocítiť už na budúci týždeň.

„Do Vianoc je ešte času dosť, aby sa ceny pohonných látok mohli znížiť,“ uviedol analytik portálu Natankuj.sk Tomáš Novotný.

Ceny lámu rekordy

Ceny ropy lámu rekordy. Barel kvalitnej ropy sa pohybuje pod 40 dolárov, ropa nižšej kvality stojí 20 dolárov. „Za posledné týždne zlacnela v priemere o 5 centov, benzíny o dva centy na liter. Do konca roka by ešte mohli ceny ešte o niekoľko centov klesnúť,“ dodal Novotný.

Vodiči sa pochopiteľne tešia, ale ekonómovia si lámu hlavy. Anglická národná banka sa obáva deflácie a šesť krajín z oblasti Perzského zálivu hľadá riešenie na udržanie chodu krajiny.

Saudská Arábia, Katar, Kuvajt, Omán, Bahrajn a Spojené arabské emiráty uvažujú, že do troch rokov zavedú vo svojich krajinách DPH.

Viac..  Bratislava získala ďalších 73 miliónov eur z Kohézneho fondu, pôjdu na električkovú trať

Liter za euro?

Analytici hovoria o úrovni jedného eura za jeden liter. Keď sa ku nej priblíži Slovensko, v susednom Rakúsku ju určite atakujú.

„Je to veľmi špekulatívny pohľad. Málokto očakával pred dvomi mesiacmi, že to bude také zlé. Trh je frustrovaný, predáva sa naozaj vo veľkom,“ uviedol analytik Trim Broker Tomáš Mikulík.

„Predpokladám, že ceny sa dlhodobo neudržia a od druhej polovice budúceho roku očakávame oživovanie trhu a rast cien,“ dodal analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Minister Blanár vo Viedni: Rakúsko je pre nás viac než sused

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval vo Viedni so spolkovým …

Consent choices