Európsky parlament, Štrasburg
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: redakcia/red.

Monika Smolková: Ľudia z východnej EÚ sú diskriminovaní, nemôžu si sťahovať hudbu ako západniari

ŠTRASBURG – Europoslanci žiadajú rovnaký prístup k internetovým službám a tovarom pre obyvateľov všetkých krajín Európskej únie. Naplno fungujúci jednotný digitálny trh by mohol priniesť obrat 415 miliárd eur a stovky tisíc pracovných miest.

„Ľutujeme, z vašej krajiny nie je možné stiahnuť túto pesničku.“ Aj Slováci poznajú oznam, ktorý sa objavuje napríklad pri spustení videa. Túto nepríjemnosť už rieši Európsky parlament.

Volá sa to geobloking, a práve proti tomu bojujú europoslanci.

„Keď si zaplatíte nejaký internetový obsah v jednej krajine, doteraz sa vám mohlo stať, že v inej krajine Európskej únie ste ho nemohli využívať,“ hovorí europoslankyňa Jana Žitňanská.

„Dnes máme 28 rôznych zákonov v 28 členských štátoch, nám stačí jeden zákon spoločný, aby sme to mohli uvoľniť,“ tvrdí europoslanec Vladimír Maňka.

Jednotný digitálny trh

Zabezpečiť to má takzvaný jednotný digitálny trh, na ktorom pracuje aj Európska komisia. Mnohé spoločnosti blokujú prístup, či už k pesničkám, tovarom alebo k službám, napríklad aj ľuďom z východnej Európy.

„Aby neboli diskriminovaní podľa toho, či sa nachádzajú v Poľsku, Česku, Francúzsku ale naozaj aby mali rovnaký prístup k informáciám a k rovnakým službám,“ vysvetľuje europoslanec Ivan Štefanec.

Naplno fungujúci jednotný digitálny trh by mohol priniesť obrat 415 miliárd eur a stovky tisíc pracovných miest. Podľa europoslancov si takúto príležitosť nemôžeme nechať ujsť. Stačí iba sprístupniť východniarom to, čo majú západniari.

Viac..  EÚ prijala ponuku Apple na otvorenie systému mobilných platieb

„Budú si môcť z akejkoľvek krajiny nakúpiť akýkoľvek prudukt, akúkoľvek službu. Súčasný stav je diskriminujúci najmä pre ľudí z východnej Európy. Sú prípady, kedy si napríklad nemôžu stiahnuť tú istú hudbu ako obyvatelia západnej EÚ,“ potvrdzuje europoslankyňa Monika Smolková.

„Ochrana duševného vlastníctva by mala byť jednotná v celej Európskej únii,“hovorí europoslankyňa Anna Záborská.

Ušetrené miliardy

Nová legislatíva, ktorá má začať platiť najbližšie mesiace navyše, ušetrí peniaze aj spotrebiteľom.

Odhaduje sa, že ak by sme si všetci mohli kúpiť čo chceme v celej Európskej únii a nemuseli by sme robiť nákupy cez tretie krajiny, ročne by sme ušetrili na administratíve 12 miliárd eur.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Štrasburg: Začala sa ustanovujúca plenárna schôdza Európskeho parlamentu

Ustanovujúca plenárna schôdza Európskeho parlamentu (EP) vo funkčnom období 2024-2029 sa v utorok krátko po …

Consent choices