Europol: Islamský štát pripravuje v Európe ďalšie útoky

HAAG – Európa je v súčasnosti vystavená najvážnejšej teroristickej hrozbe za uplynulých desať rokov. Uviedol to riaditeľ Europolu Rob Wainwright. Dodal, že teroristická skupina Islamský štát si vytvorila nový spôsob boja, a to predovšetkým pri útočení na ciele v Európe.

Wainwright sa tak vyjadril pri príležitosti slávnostného otvorenia Európskeho protiteroristického centra v Haagu, ktoré bude fungovať v rámci Europolu, policajného úradu EÚ.

Úlohou tohto orgánu bude výmena informácií a identifikácia prepojení medzi terorizmom a ďalšími oblasťami zločinu.

Otvorenie centra sa konalo v rovnakom čase, ako Europol zverejnil svoju novú správu o Islamskom štáte. Parížske útoky z 13. novembra 2015 podľa nej ukázali jasný posun k medzinárodnému rozmeru IS.

Toto, ako aj zvyšujúci sa počet zahraničných bojovníkov, predstavuje novú výzvu pre členov EÚ.

Hrozba ďalších útokov

Europol sa domnieva, že v EÚ sa môžu v budúcnosti odohrať aj ďalšie podobné útoky. Islamský štát totiž vyvinul schopnosť nového spôsobu boja, pozostávajúceho z veľkých teroristických útokov na medzinárodnej pôde, s osobitným zameraním na Európu, upozornil Wainwright.

Spáva Europolu tvrdí, že IS pripravuje viac teroristických útokov, a to aj v štýle útokov v indickom Bombaji, ktoré majú spáchať v členských štátoch EÚ, a obzvlášť vo Francúzsku.

Viac..  Ivan Štefanec: Deti musia byť pred nebezpečnými hračkami dostatočne chránené

Parížske útoky z 13. novembra a zostrelenie lietadla ruských aerolínii vlani v októbri poukazujú na posun v stratégii IS na globálnu úroveň, uvádza sa v správe.

Šéf Europolu ďalej varoval, že v zahraničí bojovalo v posledných rokoch vyše 5000 zradikalizovaných občanov EÚ a mnoho z nich sa vrátilo domov.

Výmena informácií

Prioritou ECTC bude posilňovať výmenu informácií medzi členskými štátmi európskej dvadsaťosmičky a zameria sa tiež na prepojenia s ďalšími kriminálnymi odvetviami.

V novovytvorenom oddelení bude pracovať okolo 40 až 50 odborníkov na boj proti terorizmu. Europol so sídlom v Haagu má dokopy okolo 800 zamestnancov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Europol pomohol narušiť pašovanie kokaínu cez Kanárske ostrovy

Európsky policajný úrad (Europol) v utorok potvrdil, že podporil španielsku civilnú gardu (Guardia Civil) pri …

Consent choices