Žalobu za nečinnosť úradov podalo 2 299 utečencov

BERLÍN – Žalobu za nečinnosť Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF), ktorý v Nemecku rozhoduje o udelení azylu, v minulom roku podalo na súdoch 2 299 utečencov. S odvolaním na spolkové ministerstvo vnútra o tom informovala agentúra DPA. Najčastejšie si rýchlejší azylový proces chceli vynútiť utečenci z Afganistanu.

Okrem 560 Afgancov žalobu za nečinnosť nemeckého migračného úradu v minulom roku podalo aj 337 Iračanov, 217 Eritrejcov a 207 Sýrčanov. Ostatní sťažovatelia pochádzali z iných krajín pôvodu.

Zlyhanie štátu

Nemecké ministerstvo vnútra údaje o počte žalôb zverejnilo na žiadosť poslankyne Spolkového snemu za opozičnú stranu Ľavica Sevim Dadelen. Tá dlhé čakacie lehoty na podanie žiadosti a jej následné vybavenie označila za „neúnosné a protiprávne“.

„Je to organizované zlyhanie štátu,“ uviedla poslankyňa krajne ľavicovej strany v rozhovore pre Thüringer Allgemeine.

Žiadosti nestihli spracovať

Na začiatku januára úrad oznámil, že tento rok musí spracovať približne 660 tisíc starých žiadostí o azyl. Približne 360 tisíc z nich už bolo podaných minulý rok, nestihli ich ale spracovať.

Ďalších 300 tisíc utečencov, ktorých úrady minulý rok zaregistrovali, ale zatiaľ žiadosť o azyl nestihlo ani podať. K týmto žiadostiam pritom podľa šéfa úradu Franka-Jürgena Weiseho tento rok pribudnú pravdepodobne ďalšie státisíce žiadostí nových prichádzajúcich utečencov.

Viac..  Kyriakidisová vyzvala štáty EÚ na užšiu spoluprácu v boji proti cukrovke

Do polovice tohto roku by mal BAMF prijať až 4 000 nových zamestnancov s oprávnením rozhodovať o udelení azylu. Už počas minulého roka nastúpilo do úradu tisíc nových ľudí. Celkom by ich malo pracovať sedem tisíc.

Cieľ utečencov

Nemecko je momentálne počas utečeneckej krízy jednou z hlavných krajín, kam smerujú utečenci z Blízkeho východu a severnej Afriky. V minulom roku ich do Nemecka prišlo takmer 1,1 milióna.

Alžírsko, Tunisko a Maroko chcú ale Nemci zaradiť na zoznam bezpečných krajín. Žiadatelia z týchto troch krajín nárok na azyl v Nemecku automaticky stratia.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Le Maire: Dohoda Francúzska a Nemecka bude základom pre fiškálne pravidlá EÚ

Dohoda medzi Francúzskom a Nemeckom, dvoma najväčšími krajinami Európskej únie (EÚ), položí základy pre aktualizované …

Consent choices