Záborská: Obťažovanie a násilie na ženách ohrozuje ľudskú dôstojnosť

Európsky parlament počas tohto týždňa rokoval o tom, ako skoncovať so sexuálnym obťažovaním a násilím páchaným na ženách na verejných miestach. V rozprave, ktorá reagovala na silvestrovské udalosti v Kolíne nad Rýnom a ďalších európskych mestách, vystúpila aj slovenská europoslankyňa Anna Záborská. Pripomenula, že ľudská dôstojnosť je jednou zo základných hodnôt Európskej únie.

„Každé ohrozenie ľudskej dôstojnosti iného človeka musí preto byť nekompromisne trestané – najmä vtedy, ak sú jeho obeťami ženy a deti. Nezáleží na tom, či ten, kto sa ho dopustí, je občan štátu, turista, migrant, či utečenec,“ zdôraznila Záborská.

Slovenská europoslankyňa tiež pripomenula, že Ženevský dohovor o postavení utečencov umožňuje vyhostenie v prípade, že utečenec ohrozuje bezpečnosť štátu, alebo ak je právoplatne odsúdený za obzvlášť závažný trestný čin.

„Násilné aj verbálne útoky na dôstojnosť žien by mali byť klasifikované ako závažné, bez ohľadu na pôvod a status páchateľa. A v situácii, keď v Európe rastie napätie vyvolané veľkou vlnou migrácie, musí byť každé takéto konanie zo strany migrantov posudzované aj ako bezpečnostná hrozba,“ uviedla Záborská vo svojom prejave. Členské štáty by preto podľa nej mali novelizovať svoje zákony s cieľom účinne a rozhodne chrániť ľudskú dôstojnosť všetkých, ktorí v Európe žijú

Viac..  Ivan Štefanec: Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať na Slovensko významný dopad

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices