O slovenskej žalobe na kvóty sa rozhodne približne do roka

BRATISLAVA – Slovensko môže čakať, že rozhodnutie o jeho žalobe pre migračné kvóty padne približne do roka. K tejto téme sa vyjadril predseda Súdneho dvora Európskej únie Koen Lenaerts, ktorý je na návšteve Slovenska a rokoval so šéfkou Najvyššieho súdu Danielou Śvecovou.

„Prijatie rozhodnutia nie je otázka rokov, skôr mesiacov. Verím, že bude známe koncom tohto roka, najneskôr začiatkom budúceho roka, zdôraznil. Najprv prebieha písomné konanie, v ktorom sa vyjadrujú viaceré členské krajiny,“vysvetlil postup súdu Koen Lenaerts

Slovensko podalo oficiálne žalobu 2. decembra minulého roka proti Rade Európskej únie pre prijatie rozhodnutia ministrov vnútra z 22. septembra o takzvaných povinných kvótach, ktoré bolo prijaté väčšinovým hlasovaním napriek odporu niektorých členských štátov. Proti kvótam vtedy boli okrem Slovenska aj Česko, Maďarsko a Rumunsko. Žalobu okrem Slovenska podalo aj Maďarsko.

Súdnicka spolupráca

Švecová na brífingu informovala, že s Lenaertsom rokovala o spolupráci v oblasti súdnictva. „Hovorili sme o samotných konaniach, ktoré sa konajú pred Súdnym dvorom EÚ a týkajú sa prejednávania prejudiciálnych otázok, s ktorými sa na tento súd obracajú slovenské súdy,“ uviedla Švecová.

Viac..  EK prijala kladné predbežné posúdenie štvrtej žiadosti Slovenska o vyplatenie 799 miliónov eur

Lenaerts zdôraznil, že európsky Súdny dvor je tu na to, aby interpretoval uplatňovanie práva. Dodal, že európsky Súdny dvor závisí aj od expertíz a skúseností národných súdov, dôležité sú prejudiciálne otázky, ktoré sa k nám dostávajú, dodal.

„Sme jednotní v rôznorodosti, ale tá rôznorodosť je rovnako dôležitá ako jednotnosť, pričom tou jednotnosťou rozumieme judikatúru európskeho Súdneho dvora,“ konštatoval.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

orban

Politico: Slovensko ako jediné nekritizovalo cesty Viktora Orbána do Ruska a do Číny

Jediná členská krajina, ktorá sa na stredajšom zasadnutí veľvyslancov pri EÚ v Bruseli nepridala ku …

Consent choices