štefanec
Ivan Štefanec, europoslanec. PHOTO: redakcia/dub.

Ivan Štefanec: V obchode s oceľou musia panovať férové podmienky

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH, EĽS) podporuje dnešný protest zástupcov výrobcov ocele, ktorý sa uskutočnil pred sídlom Európskeho parlamentu v Bruseli. Európskych oceliarov ohrozujú dumpingové ceny čínskych výrobkov.

„Centrálne riadená čínska ekonomika nevie na pokles dopytu po svojich oceliarskych výrobkoch reagovať inak, ako masívnym dotovaním ich vývozu. Európske firmy, ktoré musia dodržiavať prísne environmentálne a sociálne štandardy majú potom obmedzený prístup na svetové trhy, čo ohrozuje náš hospodársky rast a zamestnanosť. “

Podľa Štefanca sú vďaka štátnym intervenciám ceny čínskej ocele až o 28 percent nižšie ako je bežná komerčná cena na svetových trhoch. Týka sa to aj Ruska, ktoré svoju oceľ dotuje približne 15 percentami reálnej ceny.

„Riešením problému je spoločný postup dotknutých štátov voči takémuto konaniu v orgánoch Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Nemôžeme pripustiť, aby sa na ekonomiky, ktoré sú z veľkej časti založené na štátnej pomoci, nazeralo ako na trhové.“

Štefanec v tejto veci už smeroval otázku aj na Európsku komisiu, ktorú žiada o vysvetlenie ďalšieho postupu pri ochrane európskeho a slovenského oceliarskeho priemyslu.

Viac..  EK zvýši maximálnu sumu investičnej pomoci pre región Západné Slovensko o 10 %

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Ekologické ciele pri opätovnom používaní obalov sú reálne dosiahnuteľné

Európsky parlament prijal prepracované pravidlá na zníženie, opätovné použitie a recykláciu obalov. Po novom by …

Consent choices