Lídri Únie chcú dosiahnuť dohodu s Britániou, tvrdí Angela Merkel

BRUSEL – V Bruseli vo štvrtok podvečer začal očakávaný summit Európskej únie, ktorého hlavnými témami sú britské požiadavky unijných reforiem a európska migračná kríza. Po niekoľkých hodinách premiéri a prezidenti 28 členských krajín prerušili diskusiu o novej podobe vzťahov Británie a zvyšku európskeho bloku – podľa diplomatických zdrojov prvé kolo výmeny názorov ukázalo pretrvávajúce rozdiely v názoroch jednotlivých krajín.

Britský premiér David Cameron už po príchode avizoval, že vo štvrtok večer a v noci chce tvrdo pracovať a „bojovať za Britániu“. Oní politici, napríklad francúzsky prezident Francois Hollande, zdôrazňovali, že nejde len o Britániu, ale aj o ostatné členské štáty.

Hoci po príchode štátnikov najčastejšie zneli slová o ochote dohodnúť sa s Britmi, hovoril šéf summitu Donald Tusk o kritických, zložitých a citlivých rokovaniach. Napriek tomu podľa neho nebude vhodnejšia chvíľa ku kompromisu ako teraz.

Krátenie prídavkov na deti

Britským voličom Cameron sľúbil, že nové nastavenie vzťahov s Úniou dohovorí ešte predtým, než vyhlási referendum o zotrvaní krajiny v Únii. Jeho deklarovaným cieľom je efektívnejšia, akcieschopnejšia a byrokraciou menej zaťažená Európska únia, v ktorej nemajú všetky krajiny povinnosť ďalej a hlbšie sa integrovať zhodným spôsobom.Hlavné spory sa ale týkajú aj takých otázok ako je miera krátenia prídavkov na deti pre zamestnancov z iných štátov Únie.

Mesiace zákulisných rokovaní viedli k textu, ktorý ponúkol začiatkom februára predseda Európskej rady Donald Tusk. S výsledkom ale stále majú ostatné členské štáty z niektorých dôvodov problémy. V otázke detských prídavkov či zamestnaneckých benefitov protestujú proti Britmi presadzovaným tvrdším pravidlám nielen krajiny takzvanej V4 (Česká republika, Slovensko, Poľsko, Maďarsko), ale aj niektoré ďalšie štáty.

Belgicko odmieta britskú snahu

Belgicko sa stalo príkladom krajiny, ktorý ostro odmieta britskú snahu vyviazať sa z možných právnych dôsledkov o „stále tesnejšej Únii“ v úvode základnej unijnej zmluvy. Francúzsko sa stále s Londýnom nedokázalo dohodnúť na otázkach súvisiacich s riadením eurozóny, kedy Briti, ktorí neplatia eurom, napríklad žiadajú, aby mali možnosť požiadať o presun témy prerokovávanej ministrami financií eurozóny až na úroveň premiérov a prezidentov, teda na program summitu Európskej únie.

Viac..  Budúcnosť EÚ: návrhy Parlamentu na zmenu zmlúv

Nezhody podľa diplomatov trvajú aj pre britské požiadavky, aby u čo najväčšieho počtu teraz prerokovávaných zmien získali Briti sľub, že upravené pravidlá budú pri nasledujúcej zmene základných zmlúv Únie zaradené do primárneho práva Únie.

S priebehom diskusii oboznámený zdroj rokovania označil v niektorých momentoch za „veľmi intenzívne“.

Skorý obed

Predpoklad teraz je, že potom, čo summit preberie migračnú tému a uskutoční sa tlačová konferencia, stretne sa Cameron s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, aby sa dohodli na ďalšom postupe.

Novú podobu kompromisu by na základe súčasného prvého kola rokovania mali cez noc vypracovať diplomati, sporé témy by potom mohli riešiť priamo šéfovia štátov a vlád na dvojstranných či viacstranných stretnutiach.

Až v piatok sa zrejme ukáže, ako ďaleko boli ostatné štáty európskeho bloku ochotné ustúpiť požiadavkám Londýna. Diplomati dávajú najavo, že z pôvodne naplánovaných piatkových raňajok, kedy sa mala vec uzavrieť, sa najskôr stane prinajmenšom skorý obed.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia posunula o tri mesiace zavedenie kontrol na dovozy z EÚ

Veľká Británia odložila úplné zavedenie hraničných kontrol tovaru dovážaného z Európskej únie (EÚ) o tri …

Consent choices