Korčok Turecko Bozkir
Štátny tajomník I. Korčok a turecký minister pre záležitosti EÚ a hlavný vyjednávač V. Bozkir. PHOTO: archív MZV.

I. Korčok v Ankare: „EÚ a Turecko sa navzájom potrebujú“

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok absolvoval v Ankare bilaterálne konzultácie s tureckými partnermi.

Stretnutiu s ministrom pre záležitosti EÚ a hlavným vyjednávačom Volkanom Bozkirom dominovala téma migrácie a napredovanie Turecka v prístupovom procese do EÚ. Obaja partneri privítali novú dynamiku vzťahov medzi EÚ a Tureckom, ktorá je umocnená aj súčasným vývojom migračnej krízy. V tomto smere je kľúčovou implementácia Akčného plánu EÚ-Turecko, ktorý by mal okrem iného prispieť k zníženiu počtu ilegálnych prechodov z Turecka do EÚ.

I. Korčok konštatoval, že dôsledné vykonávanie tohto plánu sa môže odraziť v pokroku vo vzťahoch Turecka a EÚ, vrátane vízovej liberalizácie, otvárania nových prístupových kapitol či modernizácie Colnej únie. Zároveň potvrdil, že slovenské predsedníctvo v Rade EÚ bude procesu rozširovania EÚ venovať osobitnú pozornosť, keďže táto téma dlhodobo patrí k prioritám našej diplomacie.

Partneri sa zhodli, že v dôsledku neutíchajúceho násilia v Sýrii je Turecko naďalej vystavené veľkým migračným tlakom. Pomoc zo strany EÚ prichádza v podobe novozaloženého Utečeneckého fondu pre Turecko, prostredníctvom ktorého EÚ sumou 3 miliardy eur počas najbližších dvoch rokov podporí projekty pre zlepšenie infraštruktúry a životných podmienok utečencov nachádzajúcich sa na území Turecka.

Viac..  Oprava namiesto výmeny: nové pravidlá EÚ pre udržateľnejšiu spotrebu

I. Korčok sa stretol aj so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí  Turecka Feridunom Sinirlioglum, s ktorým prediskutoval bilaterálne vzťahy, blížiace sa predsedníctvo SR v Rade EÚ a najmä aktuálny vývoj v oblasti migrácie. Partneri potvrdili pozitívnu klímu našich vzájomných vzťahov, ktoré majú potenciál rozvoja najmä v obchodnej oblasti. K ich zintenzívneniu môže prispieť aj naše blížiace sa predsedníctvo v Rade EÚ. Pri migrácii partneri zhodne konštatovali, že pre riešenie súčasnej krízy musia EÚ a Turecko spolupracovať, avšak zároveň platí, že situácia sa nezlepší, pokiaľ nedôjde k zastaveniu násilia v Sýrii. Spoločným úsilím medzinárodného spoločenstva by preto malo byť riešenie príčin migrácie, najmä ukončenie násilných konfliktov v regióne.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices