Protesty migrantov
„Sme tu už osem dní. Musíme čakať niekoľko hodín v zástupe, aby sme dostali pitnú vodu a jedlo, ktoré vydávajú iba na jednom mieste,“ hovorí jeden z utečencov.
Na priechode Idomeni rastie každým dňom nervozita medzi utečecnami. Tí v nedeľu zorganizovali pokojný protest za otvorenie hranice. Macedónsko totiž do krajiny púšťa iba niekoľko stoviek ľudí denne.
„Sme proti tým, ktorí zatvárajú hranice pred ženami, deťmi a chorými.
Sme vďační Grékom za ich pohostinnosť, ale tísícky ľudí uvazli v neľudských podmienkach na hranici a sú hanbou celej Európy,“ kričal počas protestu jeden z demonštrantov.
Pašeráci ľudí
Talianska pobrežná stráž v noci na dnes opäť pomohla desiatkam utečencov zo Sýrie a Pakistanu, ktorí stroskotali pri gréckom ostrove Kos. Grécky minister pre migráciu Muzalas už varoval, že pokiaľ budú balkánské štáty aj naďalej obmedzovať vstup migrantom, mohol by sa počet utečencov v Grécku zvýšit až na 70-tisíc.
Nasadenie NATO proti pašerákom v Egejskom mori by mohlo obmedziť prílev migrantov výrazne, až o 70 percent, úplne zastavenie migrácie však nemožno dosiahnuť, zdôraznil.
Ak krajiny na tzv. balkánskej trase naďalej budú púšťať cez svoje hranice len niekoľko sto utečencov za deň, mohol by sa počet ľudí uviaznutých v Grécku do leta zvýšiť na 200 000. Z aktuálnych údajov UNHCR totiž vyplýva, že z Turecka prichádza na grécke ostrovy denne v priemere 3 000 ľudí.
Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.