Nemecká tlač: voliči vystavili účet utečeneckej politike Angely Merkel

BERLÍN – Voliči v nedeľu vystavili Kresťanskodemokratickej únii (CDU) kancelárky Angely Merkel účet za jej politiku v utečeneckej kríze. Tak hodnotí tamojšia tlač výsledky volieb v troch spolkových krajinách. V CDU oslabila, uspela populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá migračnú politiku Merkel odmieta.

Kancelárka sa podľa komentátorov bude stretávať s väčšou opozíciou vo vlastnej strane a oslabí aj na európskej úrovni.

„Angela Merkel nebola na kandidátke v žiadnej z troch krajín, kde sa v nedeľu konali voľby. A aj napriek tomu sa všade hlasovalo o jej politike. Pretože Nemci sa už mesiace nezaoberajú ničím tak intenzívne ako utečeneckou krízou,“ napísal denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Denník pripomenul, že okrem Porýnia-Falcka sa musí s veľkými stratami potýkať aj sociálna demokracia, ktorá s CDU vládne na spolkovej úrovni. „Veľká koalícia (CDU a SPD) dostala v nedeľu účet za to, že jej utečenecká politika polarizuje Nemecko, ako to dlho nič nerobilo,“ uviedol denník.

Žiadny posun v utečeneckej politike

Komentátor Frankfurter Allgemeine Zeitung v utečeneckej politike neočakáva zásadný posun. „Zmení Merkel kvôli tomuto volebnému výsledku svoj kurz pred nadchádzajúcim summitom EÚ? To skôr ťava prejde uchom ihly. Kto v CDU by ju k tomu chcel a mohol donútiť? Po tejto nedeli má strana v otázke následníctva ešte menej na výber než v minulosti,“ pripomenul denník neúspech podpredsedníčky CDU Julie Klöckner vo voľbách v Porýni-Falcku.

Podľa komentátora denníka Die Welt ale kancelárka bude mať v CDU v budúcnosti problémy. „Strana zaplatila vysokú cenu za utečeneckú politiku, ktorú kancelárka neohrozene (ako niektorí hovoria) alebo tvrdohlavo (ako hovoria iní) háji svoj kurz. Merkel sleduje dobro kontinentu aj krajiny, ale už menej svojej vlastnej strany. Nie každý jej to odpustí,“ uviedol denník s tým, že Merkel nutne potrebuje nejaký viditeľný úspech.

Väčšia opozícia

Bulvárny denník Bild očakáva, že zástupcovia CDU a SPD sa po týchto voľbách budú snažiť zabodovať u voličov radikálnejšími požiadavkami a kancelárka preto bude čeliť vo vláde väčšej opozícii. Denník očakáva dopady aj na európskej úrovni.

Viac..  Budúcnosť EÚ: návrhy Parlamentu na zmenu zmlúv

„V EÚ bude volebný výsledok hodnotený ako porážka Merkel. To znamená, že jej pozícia pri vyjednávaní s Tureckom a s nesúhlasiacimi európskymi partnermi oslabí,“ napísal denník.

Upozornil taktiež na to, že pokiaľ by migračná politika kancelárky zostala rovnako sporná ako doteraz, hrozí CDU debakel aj budúci rok v celoštátnych voľbách.

Úspech populistov

Denník Süddeutsche Zeitung sa venuje úspechu populistickej AfD. „Je nebezpečnejšia než bola (krajne pravicová)NPD, pretože má väčší dosah medzi umiernenými voličmi. Pre liberálnu spoločnosť je AfD hrozbou nielen pre svoj volebný výsledok, ale aj pre to, že posúva spoločenskú a politickú debatu ostro doprava,“ napísal denník.

„Nemecko potrebuje politiku, ktorá podporuje súdržnosť spoločnosti a posilňuje sociálnu istotu. Tým by aj ľudia, ktorí sú závislí na pomoci, prestali považovať AfD za alternatívu,“ uviedol denník.

Spiegel Online: nebezpečný úspech AfD

Podľa serveru Spiegel Online je úspech AfD nebezpečný. „Hrozia nám rakúske pomery. Pravicová populistická Strana slobodného Rakúska (FPÖ) je u susedov už rovnako pevne etablovaná a zapojuje sa do súťaže o kancelárstvo. To otravuje politickú debatu. Sociálni demokrati aj kresťanskí demokrati sú odsúdení k večnej koalícii. To znova posilňuje FPÖ. Je to začarovaný kruh,“ napísal server.

Podle serveru Spiegel Online je úspěch AfD nebezpečný. „Hrozí nám rakouské poměry. Pravicově populistická FPÖ je u sousedů už roky pevně etablovaná a zapojuje se do soutěže o kancléřství. To otravuje politickou debatu. Sociální demokraté i křesťanští demokraté jsou odsouzeni k věčné koalici. To znovu posiluje FPÖ. Je to začarovaný kruh,“ napísal server.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Le Maire: Dohoda Francúzska a Nemecka bude základom pre fiškálne pravidlá EÚ

Dohoda medzi Francúzskom a Nemeckom, dvoma najväčšími krajinami Európskej únie (EÚ), položí základy pre aktualizované …

Consent choices