Odporúčanie slovenskej diplomacie: Necestujte do Bruselu

BRATISLAVA – Ministerstvo zahraničných vecí odporúča, aby sa občania momentálne vyhli cestovaniu do Bruselu. A ak sa tam nachádzajú, aby sa vyhýbali miestam s vyššou koncentráciou ľudí a verejnej doprave, sledovali a rešpektovali odporúčania miestnych úradov.

Uvádza sa to v dnešnom vyhlásení v súvislosti s teroristickými útokmi v Bruseli. Na pôde ministerstva zasadá krízový štáb a vyhodnocuje situáciu.

Rezort diplomacie zároveň uvádza, že je šokovaný a vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám obetí a solidaritu belgickej vláde a občanom Belgicka. Ministerstvo je v kontakte s belgickými úradmi a zisťuje, či sú medzi obeťami aj občania SR. Aktualizované informácie zverejňujú aj na sociálnych sieťach.

Tiesňová linka

Belgické úrady zriadili tiesňovú linku 1771 (v Belgicku), ale aj medzinárodné číslo +32 2 506 47 11 pre rodiny a príbuzných, ktorí chcú získať informácie, informuje rezort zahraničia.

Najmenej 11 mŕtvych a 20 zranených si dnes vyžiadali dve explózie, ktoré krátko pred 8:00 otriasli bruselským letiskom Zaventem. Cestujúcich z letiska evakuovali. Na letisku boli zrušené všetky prílety a odlety. Železničné spojenie medzi letiskom a metropolou je tiež prerušené, informovala belgická televízia RTBF.

Belgická vláda v reakcii po udalostiach na letisku zvýšila stupeň ohrozenia teroristickými útokmi na najvyšší, teda štvrtý. Belgická prokuratúra potvrdila, že na letisku Zaventem došlo k dvom výbuchom, ale zatiaľ ich neoznačila za teroristický útok. Očití svedkovia však tvrdia, že pred explóziou počuli streľbu a výkriky v arabčine.

Viac..  Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Útoky po zadržaní Abdeslama

Ďalší výbuch otriasol aj stanicou metra Maelbeek v Bruseli. Tá sa nachádza neďaleko štvrte, kde sú sústredené európske inštitúcie. Výbuch si podľa belgických médií vyžiadal najmenej jedného zraneného. Doprava na tejto linke metra bola prerušená. Prevádzkovateľ metra v reakcii na výbuch zatvoril všetky jeho stanice, uviedla agentúra AP.

K explóziám došlo štyri dni po zadržaní Salaha Abdeslama – predpokladaného hlavného strojcu parížskych útokov – pri protiteroristickej razii v Bruseli, upozorňujú zahraničné médiá.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices