Prístav Pireus je plný utečencov. Nikto nechce odísť do registračných centier

PIREUS – Tisíce migrantov sa stále nachádzajú v gréckom prístave Pireus. Odmietajú odtiaľ odísť do registračných centier. Návrat do Turecka je pre nich neprijateľný a ani Grécko nepovažujú za svoj cieľ.

Sedem rokov trpí

Bilal Mohamed má šestnásť rokov. Keď mal deväť, náhle ochorel, dostal vysoké horúčky a okamžite začal mať vážne zdravotné problémy. Už sedem rokov má mozgovú obrnu, váži 25 kilogramov a je absolútne odkázaný na svoju matku. V gréckom prístave Pireus žije na špinavej zemi v malom stane spolu so svojimi súrodencami.

Jeho mama utiekla z Iraku, aby mohla chlapcovi zabezpečiť lekárov, ktorých chlapec potrebuje. V Grécku ich ale nenašla ani po mesiaci.

„V Iraku sa mi o chlapca doktori nechceli postarať. Prišla som do Európy a máme to isté. Žiadnych lekárov, žiadne lieky. Už mesiac chlapca každý deň kúpem, kŕmim ho tým, čo máme a dávam mu vodu,“ sťažuje sa utečenka Nazanin Salam.

Nechcú ísť do Turecka

Nazanin Salam chce odísť do tábora. Pred dvoma týždňami absolvovala pohovor s úradníkmi. Tí jej povedali, aby vo svojom stane zostala do 14. apríla.

„Povedali mi, že v tábore ostanem možno dva mesiace. Ale môj muž tomu neverí, oni nás vrátia do Turecka. Preto on chce, aby sme išli ako ostatní do Nemecka, tam lekári nášmu chlapcovi pomôžu,“ hovorí matka.

Minulý rok v októbri v tom istom prístave toľko utečencov nebolo. Ľudia vtedy prichádzali z trajektov a okamžite smerovali autobusmi na grécko-macedónske hranice.

Viac..  Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom

Tábor plný migrantov

Momentálne je situácia v prístave Pireus iná. Zdržiava sa tam vyše 5 000 ľudí. Prevažná väčšina z tých, ktorí v prístave žijú, do konca týždňa, hoci to grécka vláda chce, neodídu.

Dvadsaťročný Masi Hola je z Afganistanu. Aj on sa obáva, že ho grécke úrady vrátia do Turecka, preto z prístavu, ako aj iní, odísť nechce. Stále verí, že sa grécko-macedónska hranica otvorí a on bude môcť pokračovať vo svojej ceste.

„Chcem ísť do Nemecka, aby som mal vzdelanie. To v Afganistane nie je možné. Špeciálne strojné inžinierstvo, ktoré ma baví,“ vysvetľuje imigrant z Afganistanu Masi Hola.

Smer Nemecko

V prístave je aj Sýrčanka Rania. Tá chce tiež skončiť v Nemecku, kde má v pláne vyštudovať pedagogiku. V prístave si kráti čas tým, že deťom v stanoch kreslí obrázky.

„Nepôjdeme do kempov, sú väzením! nech Únia príde sem a tu nás zaregistrujú tam, kam chceme ísť. Až potom pôjdeme do tých táborov,“ ozrejmuje utečenka zo Sýrie Ranija.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Le Maire: Dohoda Francúzska a Nemecka bude základom pre fiškálne pravidlá EÚ

Dohoda medzi Francúzskom a Nemeckom, dvoma najväčšími krajinami Európskej únie (EÚ), položí základy pre aktualizované …

Consent choices