Európsky parlament, Štrasburg.
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO © European Union- EP.

Politickou prioritou Európskeho parlamentu zostáva boj proti teorizmu

22. marca sa Brusel stal jedným z ďalších miest, ktoré si teroristi vybrali za svoj terč. Európania si tak znovu uvedomili, že štáty EÚ musia proti terorizmu bojovať spoločnými silami. O tom, ako by mali vyzerať nové protiteroristické opatrenia, bude spoločne s predstaviteľmi Komisie i Rady rokovať parlamentné plénum.

„Európski občania oprávnene očakávajú, že ich vlády i Európska únia prijmú konkrétne opatrenia na boj proti džihádistickému terorizmu,“ povedala podpredsedníčka EP Sylvie Guillaume (S&D, FR) v reakcii na mimoriadne zasadnutie európskych ministrov vnútra, ktoré sa konalo po bruselských útokoch.

Protiteroristické opatrenia EÚ

Hrozba terorizmu nie je nová. Európske vlády sa na ňu však začali viac sústreďovať po útokoch v Madride v roku 2004 a v Londýne v roku 2005. Na jeseň v roku 2005 bola prijatá stratégia EÚ na boj proti terorizmu.

O desať rokov neskôr – po útokoch v Paríži – sa boj proti terorizmu stal top prioritou a Európska komisia tu navrhla nové opatrenia, o ktorých Parlament momentálne rokuje. Jedným z týchto opatrení je smernica o boji proti terorizmu, ktorá okrem iného ustanovuje trestnoprávne postupy voči takzvaným zahraničným teroristickým bojovníkom, ktorí cestujú do zahraničia za účelom terorizmu a po svojim návrate do Európy predstavujú veľkú hrozbu. Okrem toho poslanci prerokúvajú i novelu smernice o nadobúdaní a držaní zbraní.

Zahraniční bojovníci

Spomínaní zahraniční teroristickí bojovníci predstavujú pre bezpečnosť Únie obrovské riziko. Počet občanov EÚ, ktorí odcestovali do Iraku alebo Sýrie, aby sa tam pripojili k teroristickým organizáciám, sa v súčasnosti odhaduje na 5000. Európsky parlament prijal v novembri minulého roku uznesenie, v ktorom požaduje spoločnú stratégiu EÚ na boj proti radikalizácii a náboru mladých Európanov. Poslanci tu navrhovali opatrenia proti šíreniu extrémizmu na internete alebo vo väzniciach. Požadujú napríklad to, aby boli ideologicky radikalizovaní väzni oddelení od tých ostatných, aby tak väznice neslúžili ako živná pôda pre extrémizmus.

Viac..  EÚ uvalila dočasné vyrovnávacie clá na dovoz elektromobilov na batérie z Číny

Záznamy o cestujúcich

Poslanci opakovane apelujú na členské štáty, aby posilnili spoluprácu nielen medzi sebou, ale takisto i s tretími krajinami. Na konci minulého roku sa Parlamentu a Rade podarilo dohodnúť na návrhu smernice o zbere údajov o cestujúcich (PNR). Táto smernica vyžaduje systematické zhromažďovanie, využívanie a uschovávanie údajov o cestujúcich vrátane dátumov letu a ich trás, kontaktných informácií a informácií o spôsobe platby. Plénum bude o nej hlasovať vo štvrtok 14. apríla. Poslanci tu trvajú na tom, že je nutné nájsť rovnováhu medzi ochranou súkromia a bezpečnostnými kontrolami a zachovať tak rešpektovanie základných občianskych práv. Parlament má na stole aj reformu pravidiel týkajúcich sa spracúvania osobných údajov na predchádzanie trestnej činnosti. Aj o nej bude hlasovať už tento štvrtok.

Ďalšie opatrenia

Počas májového plenárneho zasadnutia budú poslanci rozhodovať o posilnení kapacít európskeho policajného úradu Europol. V apríli budú hlasovať o navýšení počtu zamestnancov jeho protiteroristického strediska.

Boj proti terorizmu zostane politickou prioritou i neskôr. Parlament pripravuje svoje stanovisko k Európskeho informačnému systému registrov trestov (ECRIS) a k návrhu na posilnenie kontrol na vonkajších hraniciach, ktorý sa týka schengenského hraničného kódexu.

O dac

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Štrasburg: Začala sa ustanovujúca plenárna schôdza Európskeho parlamentu

Ustanovujúca plenárna schôdza Európskeho parlamentu (EP) vo funkčnom období 2024-2029 sa v utorok krátko po …

Consent choices