Zahájenie plenárneho zasadnutia: Minúta ticha za obete teroristických útokov

Poslanci zahájili aprílové plenárne zasadnutie v Štrasburgu minútou ticha za 32 zabitých a 340 zranených osôb, ktoré si vyžiadali bombové útoky z 22. marca v Bruseli. Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz odsúdil útoky ako kruté, neľudské a cynické pokusy o infikovanie Európanov strachom a nenávisťou.

Tieto útoky urobili z utorka, 22. marca, čierny deň pre Belgicko a Európu. Ich zločinný strojcovia sa zamerali na srdce Európy, Brusel, mnohojazyčné, kozmopolitné a tolerantné mesto, ktoré je domovom únijných a medzinárodných inštitúcií stelesňujúce otvorenú spoločnosť, ktorú oni nenávidia. Zaútočili na nevinných ľudí na verejných miestach – na letisku a na stanici metra, s cieľom vyvolať strach a nenávisť naprieč Bruselom, Belgickom a Európou, vyhlásil predseda EP Martin Schulz.

Spôsob, ako zmariť cynické kalkulácie zabijakov, je preukázať solidaritu proti strachu, zjednotiť sa v spomienke na ich obete ako Európania a ukázať, že sa nenecháme nakaziť nenávisťou vrahov. Nesmieme potláčať nenávisť nenávisťou a násilie násilím. Namiesto toho musíme zostať pokojní a bojovať proti nedôvere, postaviť sa za slobodu pre všetkých, brániť demokraciu a ochraňovať ľudskú dôstojnosť, dodal predseda EP.

Viac..  Finančná dohoda s EK pridáva Slovensku ďalšie milióny k Plánu obnovy a odolnosti SR

Martin Schulz následne vyjadril rodinám obetí v mene Parlamentu najhlbšiu účasť a zraneným poprial skoré uzdravenie.

Predseda EP na záver poznamenal, že ľudia na celom svete sa temer každý deň stávajú obeťami džihádistov. V ostatných mesiacoch zavraždili samovražední atentátnici nevinných ľudí v Afganistane, Pakistane, Iraku, Pobreží Slonoviny, Tunisku, Turecku, Egypte, Sýrii, Somálsku, Nigérii a v ďalších krajinách. Tento teror je globálny a boj proti nemu si vyžaduje, aby sme sa v Európe aj na celom svete zomkli, dodal Martin Schulz.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices