sulik
Richard Sulík. PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanec Sulík: Pokutovanie štátov za neprijatých utečencov je porušením pravidiel EÚ

sulíkNávrh pokutovať členské krajiny sumou 250.000 eur za každého neprijatého utečenca je hrubým porušením pravidiel Európskej únie. Uvádza v stanovisku predseda SaS a poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík.

„Sankcionovať štáty EÚ za to, že zohľadnia vôľu svojich občanov, je hrubým porušením akéhokoľvek spolunažívania a pravidiel únie. Komisia musí zohľadniť, čo chcú priamo občania. Preto za SaS hovorím, že sme zásadne proti povinným kvótam a zásadne odmietame pokuty za to, že sme si dovolili neprijať ten počet migrantov, ktorý si komisia predstavuje,“ hovorí Sulík.

Pripomína, že už od roku 2009 je EK známe, že Grécko si neplní svoje povinnosti  vyplývajúce zo Schengenskej zmluvy. V roku 2010 začala komisia podnikať nejaké kroky smerujúce k náprave. „Odvtedy však prešlo 6 rokov a EK neurobila v tejto veci nič. To, že si Gréci neplnia svoje povinnosti, je zlyhanie aj EK,“ vraví Sulík a podotýka, že pri schengenskej dohode ide hlavne o ochranu vonkajších hraníc. „Z tohto dôvodu by bolo najlepšie vylúčiť ich zo schengenu,“ konštatuje.

Podľa neho Grécko absolútne nezvláda situáciu okolo návalu utečencov, ktorý trápi Európu už od minulého roka. „Namiesto toho, aby EK prispela reálne k tomu, že vonkajšie hranice budú chránené, jediné čo im napadlo, je rozdeľovať utečencov a migrantov po celej Európe. S týmto Slovensko ani strana SaS zásadne nesúhlasí. V Európskom parlamente sme už päťkrát hlasovali o povinných kvótach a napriek tomu, že ide len o akési odporúčania, bol postoj SaS a môj osobný konzistentný a kvóty som odmietol,“ informuje Sulík.

Viac..  Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na dôslednejšie uplatňovanie práv detí

Poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku Martin Klus dopĺňa, že EK vytrvalo ignoruje vôľu väčšiny občanov Slovenska a niektorých ďalších členských krajín a snaží sa utečencov prerozdeliť.
„Považujem to pred britským referendom a pri stále stúpajúcom odpore voči európskej integrácii a náraste radikalizmu naprieč Európou za jej pokus o rituálnu samovraždu,“ uzatvára Klus.

O dac

Odporúčame pozrieť

Schengen

Komisia vyzýva členské štáty, aby zintenzívnili schengenskú spoluprácu

Komisia prijala odporúčanie na zintenzívnenie spolupráce medzi členskými štátmi v schengenskom priestore. Je k nemu pripojená …

Consent choices