Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa počas nadchádzajúceho plenárneho zasadnutia budú zaoberať aj témou rodičovskej dovolenky. Jej pravidlá na európskej úrovni sú upravované smernicou, ktorá bola formálne novelizovaná v roku 2010. Základy tejto právnej úpravy však siahajú až dve desaťročia dozadu, do roku 1996.
Nejde tak o modernú legislatívnu normu, ktorá by odzrkadľovala súčasné hospodárske, či sociálne podmienky v Európskej únii (EÚ) a jej členských štátoch. „Ochrana žien matiek a rodičovstva úzko súvisí so sviatkom, ktorý si dnes pripomíname. Podpora materstva, ale aj následné prehlbovanie starostlivosti o dieťa, ktoré umožňuje správne nastavená rodičovská dovolenka, si vyžadujú zlepšovanie štandardov, vrátane vyššieho finančného ohodnotenia počas tohto typu rodinnej dovolenky,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová.
Práve nedostatočná finančná podpora súvisiaca s rodičovskou dovolenkou je podľa nej jednou z príčin, pre ktoré je o jej využívanie dlhodobo nízky záujem zo strany otcov. „Platí to na Slovensku, ale aj vo väčšine ostatných štátov EÚ. Zmena v tejto oblasti by pritom viedla k lepšiemu a rovnoprávnejšiemu uplatneniu sa žien na trhu práce. To by dokázateľne prinieslo pozitíva aj z hľadiska úrovne hospodárskeho rozvoja v jednotlivých krajinách,“ priblížila europoslankyňa. Rovnako by to prispelo k dosiahnutiu cieľa 75 percentnej miery zamestnanosti v EÚ, ktorý bol stanovený v Stratégii Európa 2020.
„V prípade mužov bola táto méta už naplnená, ženy sú však bohužiaľ od nej stále veľmi ďaleko. Z hľadiska podpory demografického rastu je zároveň potrebné sa zaoberať aj definovaním otcovskej dovolenky. Súčasná európska, ale ani slovenská legislatíva ho bohužiaľ nepozná,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.