Europsky parlament
Európsky parlament. PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci budú rokovať o Turecku, utečencoch a obnove Schengenu

Liberalizácia vízového režimu s Tureckom, migrácia a dopad utečeneckej krízy na Schengenský priestor budú v stredu po 15h predmetom troch samostatných rozpráv poslancov s prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom, komisárom Dimitrisom Avramopoulosom a holandským predsedníctvom.

Poslanci sa vyjadria k návrhu Európskej komisie na zmenu dublinského nariadenia, ktoré určuje členský štát zodpovedný za posúdenie tej-ktorej žiadosti o azyl. Plénum bude následne diskutovať so zástupcami Rady a Komisie o možnostiach obnovy plne fungujúceho Schengenského priestoru s voľným pohybom osôb potom, ako niekoľko schengenských krajín v reakcii na prílev migrantov a žiadateľov o azyl obnovilo kontroly na vnútorných hraniciach EÚ.

Rozpravu o návrhu nových azylových pravidiel EÚ otvorí podpredseda EK Timmermans a ukončí komisár Avramopoulos. V rozprave o Schengene a Turecku bude exekutívu EÚ zastupovať komisár Avramopoulos.

Turecko: Vízová liberalizácia až po splnení podmienok

Približne od 18h budú poslanci diskutovať so zástupcami Komisie a Rady o pokroku Turecka na ceste k uvoľneniu vízového režimu. Komisia dňa 4. mája navrhla zrušenie vízovej povinnosti pre tureckých občanov, a to napriek tomu, že Ankara dosiaľ nesplnila všetky s tým súvisiace požiadavky. Lídri politických skupín v EP vyhlásili, že Parlament sa začne zaoberať legislatívou v oblasti vízovej liberalizácie s Tureckom až v momente, keď Ankara podmienky splní.

Viac..  Obavy v europarlamente sú. Vo vláde SR máme aj extrémistov, hovorí Martin Hojsík

Akékoľvek opatrenia týkajúce sa uvoľnenia vízovej povinnosti sú predmetom spolurozhodovania Európskeho parlamentu a Rady (ministrov) EÚ.

O dac

Odporúčame pozrieť

EK predstavuje osvedčené postupy na zlepšenie spolupráce členov EÚ pri azylových postupoch

Komisia predstavila súbor osvedčených postupov na zabezpečenie účinnosti dublinského nariadenia III, ktoré predsedníčka von der Leyenová oznámila v …

Consent choices